Fj/ Író-grafikus mozgást előkészítőgyak
2008.07.24. 14:05
ÍRÓ-GRAFIKUS MOZGÁST ELŐKÉSZÍTŐ JÁTÉKOS GYAKORLATOK
I. Finommotorika fejlesztésegyöngyfűzés, gyurmázás, papírtépés, tésztagyúrás, papírnyírás, festés, játékos vetkőzés, gombolás. kötés, cipőfűzés., táska nyitása, zárása, apró tárgyal felszedése stb.
II. Író-gafikus mozgás előkészítése, fejlesztése
a) Helyes íróeszköz-fogás kialakítása
b) Színezés, satírozás
c) Vonallak írása meghatározott irányban
d) Betűelemek írása játékosan, mondókával összekötve. Nagy kerítés, kis kerítés.
Kezdődik a házépítés
Cserép kerül a tetőre
Kész a kapu egy-kettőre
Áll, dől, áll, ez a gyertyaszál
SZÁJMOTORIKA FEJLESZTÉS
Szívó gyakorlatok
Szalmaszál/műanyag-szívószá1 (különböző hosszúságú ős átmérőjű) segítségével vagy anélkül
Ø • füzetlapok beszippantása és lapozása;
Ø • papír- és műanyaggolyócskák összegyűjtése és rárakása egy kis teherautóra;
Ø • papírlap felszippantása ős átadása egy másik gyermeknek;
Ø • folyadék felszürcsölése tányérból;
Ø • főtt spagetti felszippantása.
Fújási gyakorlatok
Luftballonok felfújása, közben az arcpofák felfújása; ezután a levegő ismételt kiszorítása az arcpofákból a luftballonba anélkül, hogy a levegőt kilélegeznék.
Mimikai izmok
Grimaszok vágása különböző szagok és ízek érzékelésére.
Ajakgyakorlatok
Súlyemelés: helyezzenek egy fapálcika mindkét végére különböző nehézségű golyókat (»súlyokat”) és - szorítsák a felső ajak; valamint az orr közé; - vegyék mindkét ajak közé.
Pecsételős játék
Festékbe mártott (vagy bélyegzőpárnába dörzsölt) parafa dugóval Úgy pecsételjenek, hogy csak az ajkakat szorítsák rá.
Golfjátékok
Vegyenek egy szalmaszálat, szívószálat vagy ceruzát az ajkak közé, ős mozgassanak vele előre egy műanyag/papírgolyócskát, közben válasszanak ki célpontokat vagy küzdjenek le akadályokat
Spagetti megszerzése
Csak az ajkakkal szabad egy megfőtt spagettit felvenni, ős aztán a fogak ős a nyelv segítségével a szájba rakni.
Golyók felhúzása.
Fűzzenek fel fagolyókat egy vastag, kifőzhető pamutzsinórra. A zsineg egyik vége maradjon szabadon, a másikra kössenek csomót úgy, hogy a felfűzött golyók ne tudjanak leesni Vegyék fel a zsineget az ajkakkal, és a fogak, valamint a nyelv segítségével tegyék a szájba Az erőkifejtés fokozható nagyobb ős ezáltal nehezebb golyókkal, Illetve több golyóval.
Ajakügyességi és –erősítő gyakorlatok gombbal és zsineggel
Egy kb. 5 forintos nagyságú lekerített gombra csomózzanak rá egy zsineget. Tegyék a gombot az ajkak mögé és a zárt fogsor elé
Pecázás
Gombon a zsineg végére kössenek egy horgot, és erősítsenek rá különféle tárgyakra (,‚halak”) egy hurkot. A halakat az ajkakkal „pecázzák ki”.A horgászzsinór egy ceruzára is rácsomózható, és a ceruza aztán az ajkakkal, a fogak és a nyelv besegítése nélkül, mozgatható.
Mágneses pecázás:
A horog helyett mágnest függesszenek a horgászzsinórra. Pl. irodai gemkapcsokat horgászhatnak ki.
Labirintusjáték
A mágneses horoggal meg kell tenni egy utat a labirintusban, anélkül, hegy az itt-ott elhelyezett gemkapcsokat felvennék.
Bontódaru.
Akasszanak a zsinórra! átfűzött gombra egy golyót. Egy építőkockából készített torony felett körözzenek a lengő golyóval.
Orosz tekézés
A lengő golyóval borítsák fel a lehető legtöbb bábut (a bábuk dugóból és fapálcikákból készíthetők és be is fektethetik őket). Csak bizonyos bábukat találjanak el anélkül, hogy a többiek közben felborulnának.
Tekézés
Lökjenek meg egy lengő golyóval egy álló tekegolyót a lehető legtöbb bábut próbálják eltalálni.
Kapuba lövés
Lőjenek be egy álló tekegolyót a lengő golyóval egy kapuba.
Futballozás
Két vagy több gyerek játsszon egy két kapuval ellátott futballpályán egy futball-labdához hasonlóan befestett golyóval, miközben a labdát a gombon zsinóron függő golyóval mozgatják.
Vonat vontatása.
A zsinórral átfűzött gombon egy kis vonat lóg, amihez több vasúti kocsi Is tartozhat. A vonat egy előre megjelölt útvonalon közlekedhet. A kocsikat meg is pakolhatják.
Papírcsónakok vontatása
Függesszenek a zsinórral átfűzött gombra egy megrakott papírcsónakot, amit Úgy vontassanak, hogy ne boruljon fel és ne veszítse el rakományát. Először szárazon gyakoroljanak vele, utána tegyék be a mosdókagylóba.
Rágó gyakorlatok
A kellékek olyan parafa dugók, amelyek különböző vastagságban korong alakúra levághatók. Ezek a dugókorongok aztán egyik oldalon vagy mindkét oldalt az elülső frontfogak, a kis őrlófogak vagy az őrlőfogak közé helyezhetők. Különböző állagú gyümölcsdarabok súgása
Tapintásos érzékelő gyakorlatok
(Játékos kiszámolóval válasszuk ki a „kismajmot”.)
A „kismajom” először csak az ajkaival, aztán a fogaival a különböző alakú és állagú gyümölcsdarabokat, és ki kell találnia, melyik milyen - közben beköthetik a szemét —‚ a szag és íz szerint is tájékozódva. A bekötött szemű „kismajom” nyelvére banándarabokat tesznek, amiket a gyerekek előzőleg különböző alakúra vágtak. A „kismajomnak» Úgy kel! zárnia a fogsorát, hagy a banándarabkákat ne harapja szét és kitalálja az alakjukat (háromszög, négyszög, kereszt, golyó). Mialatt találgat, le is hetik a kötést a szemér. A „kismajom’ a zárójelben felsorolt formák közül rámutatással választhat Aki a legtöbbet kitalálta, az lesz a banánkirály(nő)! Ha ugyanennél a gyakorlatnál almadarabkákat használnak,, akkora nyelv által kifejtett nyomás ellenére az eredeti formák válatlanok maradnak és így még jobban megkülönböztethetők. Mielőtt az almadarabkákat lenyelnék, jól rágják azokat össze.
Nyelvgyakorlatok
Lekvárnyalás
A szájüregen belül és kívül kenjenek be különböző pontokat lekvárra!. Ezeket találják meg, és nyalják le a nyelv hegyével
Súlylökés
Egy homlokpántra erősített golyót könnyedén érintsenek meg a nyelv hegyével felülről, alulról, oldalról és elölről.
Súlyemelés
A nyelv hegye egy papírhevederben mozog, amit egy súlyhoz erősítettek. Emeljék fel a súlyt.
Kígyóbűvölés.
A nyelv hegye egy hevederben mozog, amelyre egy selyempapírból készített kígyót erősítettek. A kígyót kígyózó mozdulatokkal ki kell venni egy kosárból.
Súlybillentés
Egy nagy konyhai súly alá szorított és az asztal széléről kiálló fapálcikát, szívószálat stb. emel jenek fel a nyelv hegyével
Nyelvanyó története
Csörög az ébresztőóra (a nyelv ide-oda mozog a szájzugok között). Nyelvanyó tudni akarja, hogy milyen idő van, és kitekint az ablakon. (A nyelv kinéz a szájból.) Ide-oda tekintget és felnéz az égre (a nyelv jobbra-balra mozog a szájzugok felé és az orrhegy irányába). Nyelvanyó ezután takarítani kezd körül-körül minden poros le kell törölgetni (a nyelv belül fel le jár a fogsor mentén). Még az ablakokat meg kell tisztítania (a nyelv kívülről végigpásztázik a fogsorok felett és alatt). Sok munkát végzett! Nyelvanyó megéhezett és megszomjazott Gombóclevest főz magának, és palacsintát süt (a nyelv belülről kidudorítja az orcákat). Csámcsog, szürcsöl és csettint nyelvével az anyó, annyira ízlik neki az ennivaló (a megfelelő mozgást a nyelvével fejti ki). Nyelvanyó nagyon elfáradt Becsukja az ablakot, lefekszik, és aki jól odafigyel, még a horkolását is hallhatja.
|