mindenovi
mindenovi

 

 

 


 

 

 

 

  

 

 

 Ha gy gondolod, hogy a "tarsolyodban" lv anyagokat szvesen megosztand velnk, akor prbld meg a megfelel modulba feltlteni. Ha nem sikerl, kld el mail cmemre!

Sajnos kpeket nem biztos, hogy tudsz beilleszteni, de ha elkldd, akkor azt is felteszem! 

 Mrti

 

Mail: 

 

 Tancs regisztrcihoz:
- egyedi felhasznl nevet vlassz! 
- vrd meg a visszaigazol mailt
- ha nem sikerl belpned krj jelszemlkeztett
- nem n intzem, tlem fggetlenl mkdik 
- jra prbld meg

 

 

 

 

 

 

Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Beszlgessnk
Nv:

zenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 

 

 

Ennyien jrtak itt
Induls: 2008-07-23
 

Szvgyem:

n is rintett vagyok

Figyelj rjuk!!!!

 


 

 

 

 

Hasznos oldalak
 

 

 

 

Ha tetszik, tedd ki honlapodra!

 

 



     

 

Fejleszt jtkok
Fejleszt jtkok : rzkelsen alapul jtkok /1

rzkelsen alapul jtkok /1

  2008.08.25. 23:50


Az embernek t rzke van, ezek ltal ismerkedik a vilgga, a krnyezetvel:

  • halls

  • lts

  • szagls

  • zlels

  • tapints

Az t rzk az embereknl ltalban klnbzkppen fejlett, de mindenkinl egyformn fejleszteni, polni kell ket.

Mr a csescemk is megismerik desanyjuk hangjt, az rints, a simogats megnyugtatja ket s szeretnnek mindent megtapogatni, megzlelni, amit ltnak.
Nagy rmmel nzegetik, vizsgljk, ami csak a kezk gybe kerl. Egyves korban az rzkek tovbb fejldnek.

Minden gyereknl ms rzkszerv kerl eltrbe, nhnyuk egszen klnleges kpessgekkel rendelkezik.
Egyik zent hallgat szvesen, a msik sznes kpeket szeret rajzolni, a harmadik klnsen rzkeny a szagokra.

A szlk, nevelk sokat segthetnek a gyermekek rzkszerveik fejlesztsben, pp azltal, hogy nemcsak a gyermek ersen fejlett rzkszerveire sszpontostanak, hanem a gyengbbek kibontakoztatsra is odafigyelnek.

A gyermeknek felknlt jtk eltt gondoljuk t, milyen clt szeretnnk elrni, pl. flnk gyermekekbe szeretnnk btorsgot nteni, hogy gtls nlkl merjenek megszlalni msok eltt, vagy lnk gyermekeket szeretnnk lecsendesteni s odafigyelsre sztnzni.

A gyerekek a jtk ltal ismerkednek a vilggal, gyjtenek tapasztalatot, fejlesztik kpessgeiket. Segtsnk nekik abban, hogy szpen fejldjenek!

 

Forrs:
Heike Baum: Tapints, szagls, lts, halls - rzkelsen alapul jtkok
Cser Kiad Budapest, 2003.

A halls terlett fejleszt jtkok

A magzat mr a mhen bell rzkel hangokat, m id kell ahhoz, hogy az rtelmket is felfogja.

Vtelre lltva
Akr akarjuk, akr nem, flnk folyamatosan informcival lt el minket, rzkeli, hogy a zajok kzelrl vagy tvolrl, oldalrl, szembl vagy htulrl rkeznek, kellemesek vagy bntak, fenyegetek vagy rtalmatlanok.
Flnk olyan finom rzkszerv, hogy szinte a f nvst is meghalljuk. Mr tz decibeltl rzkeljk a hangokat: ez a falevelek susogsnak hangereje, ha enyhe szell lebegteti ket. A sugrmeghajts replgpek szznegyven decibeles hangereje mr a fjdalomkszbt srolja. A hossz ideig tart ers zaj idvel krostja a bels flben tallhat csillszrket - ez hallsromlst okoz.

Hangok a mhben
A terhessg harmadik hnapjban mr bellrl hallgat minket kisbabnk. A fl bels rsze, a hallszerv ekkorra mr teljesen kifejldtt s mkdkpes. Persze a kis pocaklak mgsem gy hall, mint mi: agya nem tudja jelentshez kapcsolni a hangingereket, gy pusztn zajokat rzkel. Illzirombol, m igaz: nem tudja pontosan megklnbztetni apja s anyja hangjt, a mosgp zgst s Mozart zenjt. Mr csak azrt sem, mert minden hang igen tompn jut el hozz a hasfalon s a magzatvzen keresztl, krlbell gy, mintha befogott fllel lnnk egy hangversenyen. Mgis fontos, hogy beszljnk hozz a terhessg alatt, gy is ismers lesz neki a hangunk, s szeretetnk kifejezst mr szletse eltt gyakorolhatjuk.

Tanul a fl
Szlets utn is hasonl a helyzet. Az jszltt mg nem tudja gy feldolgozni a zajokat, mint a felntt. Az els hnapokban nem rti a hangok jelentst, m a zajbl hamar kivlik desanyja vagy desapja hangja, s ez klnsen sokat jelent szmra.
Csodlatos fejlds indul meg. A szlk beszlnek a babhoz, rjuk mosolyog, a szlk gy rzik, rti ket a kisbabjuk, s mg tbbet beszlnek hozz. gy elegend inger ri a babt ahhoz, hogy az agy s a bels fl kztti idegsszekttetsek szaporodjanak, s tovbb fejldjn a hallplya.
Az els hnapban megfigyelhetjk, hogy hangos zajra a rgkapl baba hirtelen abbahagyja mozgst. A msodik hnaptl a hangforrs fel fordul, a harmadik hnapban pedig mr megklnbztet egyes zajokat. Mskppen reagl a paprzrgsre, a csenghangra s apja hangjra. sszessgben mintegy msfl vig tart, amg a hallidegek rostokk, a rostok hallplyv egyeslnek - a gyerek megtanulja hasznlni a flt.

A beszdhez hallania kell
Ha a hallott szavak sokszori ismtls utn vgl is rtelmet nyernek, a kicsi maga is kimondja ket. Ezrt fontos, hogy a szlk minl tbbet beszljenek hozz, „hallgatsra ksztessk" s tudatosan mkdsre sztnzzk a hallszervt. gy kapcsoldnak a hangingerek forrsukhoz, gy nyernek jelentst a kezdetben rtelmetlen zajok. A passzv szkincs, a beszdrts hamarabb alakul ki, mint az aktv beszd. Az elhangzott sz s az egyidben ltott trgy, cselekvs kpe, kapcsoldik ssze az ismtlsek hatsra. A lnyeg az egyidejsg. Taln rtelmetlennek tnik, mgis fontos, hogy folyamatosan mondjuk kisbabnknak, amit ppen tesznk. Hvjuk fel a figyelmt a hangforrsokra is: kutya, repl, ajtcsapds. Ha ez elmarad, ksbb a tant nni szembesl a problmval: a gyerek iskolskorban nehezen rti az olvasottakat. risi a jelentsge a kicsivel val beszlgetseknek, amire mese „olvasskor" (itt inkbb beszlgets a kpekrl), sta, egyb, kzs tevkenysg alkalmval kerthetnk sort. Sok gyereknl az okos, rtelmez, magyarz beszlgetsek hinya okozza ksbb az iskolai kudarcokat.

Hallod-e?
Flnk elsrend kapcsolattart. „Nzd, kutyus" - hallja a baba anyjtl, s a szavak elbb-utbb jelentskhz kapcsoldnak.
ppen ezrt fontos, hogy minl elbb fny derljn az esetleges nagyothallsra. Elfordulhat, hogy ez hnapokon, akr veken keresztl rejtve marad, mert a gyerekek mesterien tudjk les ltsukkal ellenslyozni rossz hallsukat. Igen j megfigyelk, s a szlk arckifejezsbl, mozdulataibl olvasnak, gy nem tnik fel, hogy nem hallanak jl. Csak hallsvizsglattal zrhat ki teljes biztonsggal az esetleges hallsproblma.
Ezer jszltt kzl vente egy-kett siketen vagy slyos hallskrosodssal jn a vilgra. A baj szervi okokra, vagy fertzs okozta elvltozsra, illetve ms szerzett vagy veleszletett rendellenessgre vezethet vissza. Hallkszlkkel s szurdopedaggus (hallssrltekkel foglalkoz gygypedaggus) segtsgvel beindthat a beszd. A terpia sikere a hallssrls mrtktl, a gyermek szellemi kpessgtl, a szlk egyttmkd kszsgtl fgg.

Forrs:
Balnyi Klri: Zajbl zene - rzkeink fejldse
Kiamama.hu

A hallsi megklnbztet kpessg fejlesztse

 


A jtk neve


Jtklers


A jtkhoz szksges eszkzk


Rdihallgats


Kapcsold be a rdit s hallgatzz! Kinek, minek a hangjt hallod? (felntt, gyermek, frfi, n, llat, jrm...stb.)

Mi trtnik? Mesld el!

Ha a TV-t hallgatod, ksd be a szemed, vagy fordts neki htat!


rdi, TV, kend


Magas vagy mly?


Ha a maci brummog, mly hangjt hallod, tedd  a kezed az asztal al, ha a kisegr magas, cincog hangjt hallod, emeld fel a kezed.

Ugyanezt meg lehet csinlni hangszerek hangjaival is.


bbok/jtkfigurk, esetleg hangszerek.


Hossz vagy rvid?


Hangokat fogok mondani neked. Ha hossz hangot hallasz, tegyl ki az asztalra hossz plcikt, ha rvid hangot hallasz, rvid plcikt tegyl!

Pl. , o, , i, , ...stb


plcika/gyufaszl/fogvj


Rajzolt hangok


Az egyik jtkos elnekel egy dallamot, kzben paprlapra vonalat hz. Ha mlyebb hangon nekel, lefel megy a vonal, ha magasabban nekel, a vonal is felfel vel. gy hullmvonalat kapunk.

Ha tbbszr lerajzoljuk a hangokat, hasznljunk ms szneket, mert gy gynyr kpet rajzolhatunk.

Meg is oszthatjuk a jtkot: az egyik jtkos nekel, a msik pedig a diktls alapjn hzza a vonalat.

 


Kzeli vagy tvoli?


A vndorzenszek rgen jrtk a vrosokat, s zenltek.

n is egy vndorzensz vagyok, s egy dalt fogok nekelni. Talld ki, hogy kzel vagyok, vagy tvol?

(A dal hangerejt kell kzben vltoztatni)

 


Gyorsan vagy lassan?


Figyelj, hogyan dobolok! Ha lassan, akkor a maci cammogjon hozzm lassan, ha gyorsan dobolok, fusson ide.


maci, dob

 

Hangos vagy halk?


n leszek a dobos, te pedig egy virg.
Ha hangosan dobolok, a kis virg, kinylik, egyre magasabbra nyjtzkodik, de ha elhalkul a dobsz, a virg szirmai is sszecsukdnak.


dob


nekes tz-vz


Egy trgyat kijellnk, ami a kincs lesz. Egy gyermeket kikldnk a szobbl, a tbbiekkel pedig pedig elrejtjk a kincset.

A kerest a trsak nekszval irnytjk a kincs fel. Ha kzeledik a kincshez, hangosabban nekelnek, ha tvolodik, az neksz is elhalkul.


brmilyen trgy, jtkeszkz


Vezetgets


Amikor anyuval stlsz, csukd be a szemed, s krd meg, hogy vezessen tged mindenfel. Bzd r magad, vigyzni fog rd.

Flelj nagyon, a hangokbl llaptsd meg, merre jrsz, hol gyalogolsz!

Pl.: a zizegs avarban, zrgs, kavicsos ton, aszfaltos ton, csendes helyen, forgalmas, zajos utcban...stb.

 


Tedd, amit mondok!


Flelj nagyon, mondom, mit kell csinlnod! A szavak, amiket hallani fogsz, nagyon hasonltanak egymsra.

Pl.: Koppants - toppants

    Ggogj - krogj - ttogj

    Sziszegj - zizegj (mhecske zmmgse)

 


Mit visz a kis haj...?


Mit visz a kis haj „"-val? Gyjtsnk olyan szavakat, amelyeket ha kimondunk, halljuk benne az „" hangot!

Szinte minden hanggal meg lehet csinlni.


haj, esetleg kpek gyjtgetse


Hangmemria


Egyforma (gygyszertrban beszerezhet, vagy filmes) dobozkkba, klnbz dolgokat tesznk. Lehet cukrot, paprdarabokat, borsot...stb., ki mit tall otthon. Minden dobozknak legyen egy prja.

sszekeverjk ket, s kirakjuk, mit a memria jtkot. A dobozka hangja alapjn kell megkeresni a prjt.

 


Visszhang


Egy gyermek httal ll a tbbieknek s nekel valamit. Titokban dntsk el, ki lesz kzlnk a visszhang. Ez a gyerek ismtelje meg a rvid dalsort, de nagyon halkan. Kitallja-e a httal ll gyermek, ki volt a visszhang? Ha igen, cserljenek helyet.

 


Kukk!


A gyermekek krben llnak, egyikknek bektjk a szemt, s a kr kzepre lltjuk. A kr elindul, s addig megy, amg a krben ll felemeli a kezt, ez a jel a megllsra. A krben lev gyermek odalp valakihez, megrinti, s azt mondja, "Kukk".

A megrintett ugyanolyan hangmagassgban vlaszol, szintn "Kukk"-kal.

A krdez hol mlyebb hangon, hol magasabb hangon mondja a szt, a megrintett pedig prblja utnozni. A jtk addig folytatdik, amg a krdez ki nem tallja, hogy kit rintett meg.


kend

Forrs:
Ferlingn Csnyi Edit – Ferling Ferenc:Jtsszunk egytt! 1. rsz, Kpesslgfejleszt jtkok 5-6 ves gyermekek szmra, Sopron, 2000.

Hasselmann, Martina:Hogy szebben beszljek…, Hogyan segithetik a szlk gyermekk fejldst?
Egmont Budapest, 2001.

Karlcain Kelemen Marianne: Kisgyermekek jtkosknyve
Medicina Knyvkiad Budapest, 1976.

Baum, Heike: Tapints, szagls, lts, halls – zrkelsen alapul jtkok
Cser kiad Budapest, 2003.

Dr. Csnyi Yvonne: Halls – beszd nevels
Tanknyvkiad Budapest, 1990.

Dr. Csnyi Yvonne (szerk.): Tanits meg beszlni – tmutat a hallssrlt kisgyermekek szli szmra
Tanknyvkiad Budapest, 1991. (kzirat)

Hallsi alak-httr differencils


A jtk neve

 

Jtklers


A jtkhoz szksges eszkzk


Meghallod a csengszt?


Mindenfle hangot ad dolgot sszegyjtnk, termszetesen a csengt is. Valakinek bektjk a szemt. Neki kell a csengszra figyelni. Egyszerre tbb dolgot szlaltatunk meg, s akinek bektttk a szemt, meg kell llaptania, hogy hallotta-e a cseng hangjt, vagy sem!

Ha eltallta, cserl azzal akinl a cseng volt.


mindennapi hasznlati trgyak, hangszerek, kend, cseng


Hegyezd a fled egyetlen szra!


Bekapcsolom a rdit, olyan kzepes hangern kell szlnia. Mikzben a rdit hallgatod, n szavakat fogok mondani, de neked csak egyetlen szra, a felhre kell figyelned. Amint meghallod, tapsolj egyet!


rdi, elre sszelltott szgyjtemny

Forrs:
Ferlingn Csnyi Edit – Ferling Ferenc:Jtsszunk egytt! 1. rsz, Kpesslgfejleszt jtkok 5-6 ves gyermekek szmra, Sopron, 2000.

Hasselmann, Martina:Hogy szebben beszljek…, Hogyan segithetik a szlk gyermekk fejldst?
Egmont Budapest, 2001.

Karlcain Kelemen Marianne: Kisgyermekek jtkosknyve
Medicina Knyvkiad Budapest, 1976.

Baum, Heike: Tapints, szagls, lts, halls – zrkelsen alapul jtkok
Cser kiad Budapest, 2003.

Dr. Csnyi Yvonne: Halls – beszd nevels
Tanknyvkiad Budapest, 1990.

Dr. Csnyi Yvonne (szerk.): Tanits meg beszlni – tmutat a hallssrlt kisgyermekek szli szmra
Tanknyvkiad Budapest, 1991. (kzirat)

 

Hímes tojás, nyuszipár, téged vár a Mesetár! Kukkants be hozzánk!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros