Ha gy gondolod, hogy a "tarsolyodban" lv anyagokat szvesen megosztand velnk, akor prbld meg a megfelel modulba feltlteni. Ha nem sikerl, kld el mail cmemre!
Sajnos kpeket nem biztos, hogy tudsz beilleszteni, de ha elkldd, akkor azt is felteszem!
Mrti
Mail:
Tancs regisztrcihoz:
- egyedi felhasznl nevet vlassz!
- vrd meg a visszaigazol mailt
- ha nem sikerl belpned krj jelszemlkeztett
- nem n intzem, tlem fggetlenl mkdik
- jra prbld meg
Az embernek t rzke van, ezek ltal ismerkedik a vilgga, a krnyezetvel:
halls
lts
szagls
zlels
tapints
Az t rzk az embereknl ltalban klnbzkppen fejlett, de mindenkinl egyformn fejleszteni, polni kell ket.
Mr a csescemk is megismerik desanyjuk hangjt, az rints, a simogats megnyugtatja ket s szeretnnek mindent megtapogatni, megzlelni, amit ltnak.
Nagy rmmel nzegetik, vizsgljk, ami csak a kezk gybe kerl. Egyves korban az rzkek tovbb fejldnek.
Minden gyereknl ms rzkszerv kerl eltrbe, nhnyuk egszen klnleges kpessgekkel rendelkezik.
Egyik zent hallgat szvesen, a msik sznes kpeket szeret rajzolni, a harmadik klnsen rzkeny a szagokra.
A szlk, nevelk sokat segthetnek a gyermekek rzkszerveik fejlesztsben, pp azltal, hogy nemcsak a gyermek ersen fejlett rzkszerveire sszpontostanak, hanem a gyengbbek kibontakoztatsra is odafigyelnek.
A gyermeknek felknlt jtk eltt gondoljuk t, milyen clt szeretnnk elrni, pl. flnk gyermekekbe szeretnnk btorsgot nteni, hogy gtls nlkl merjenek megszlalni msok eltt, vagy lnk gyermekeket szeretnnk lecsendesteni s odafigyelsre sztnzni.
A gyerekek a jtk ltal ismerkednek a vilggal, gyjtenek tapasztalatot, fejlesztik kpessgeiket. Segtsnk nekik abban, hogy szpen fejldjenek!
A magzat mr a mhen bell rzkel hangokat, m id kell ahhoz, hogy az rtelmket is felfogja.
Vtelre lltva
Akr akarjuk, akr nem, flnk folyamatosan informcival lt el minket, rzkeli, hogy a zajok kzelrl vagy tvolrl, oldalrl, szembl vagy htulrl rkeznek, kellemesek vagy bntak, fenyegetek vagy rtalmatlanok.
Flnk olyan finom rzkszerv, hogy szinte a f nvst is meghalljuk. Mr tz decibeltl rzkeljk a hangokat: ez a falevelek susogsnak hangereje, ha enyhe szell lebegteti ket. A sugrmeghajts replgpek szznegyven decibeles hangereje mr a fjdalomkszbt srolja. A hossz ideig tart ers zaj idvel krostja a bels flben tallhat csillszrket - ez hallsromlst okoz.
Hangok a mhben
A terhessg harmadik hnapjban mr bellrl hallgat minket kisbabnk. A fl bels rsze, a hallszerv ekkorra mr teljesen kifejldtt s mkdkpes. Persze a kis pocaklak mgsem gy hall, mint mi: agya nem tudja jelentshez kapcsolni a hangingereket, gy pusztn zajokat rzkel. Illzirombol, m igaz: nem tudja pontosan megklnbztetni apja s anyja hangjt, a mosgp zgst s Mozart zenjt. Mr csak azrt sem, mert minden hang igen tompn jut el hozz a hasfalon s a magzatvzen keresztl, krlbell gy, mintha befogott fllel lnnk egy hangversenyen. Mgis fontos, hogy beszljnk hozz a terhessg alatt, gy is ismers lesz neki a hangunk, s szeretetnk kifejezst mr szletse eltt gyakorolhatjuk.
Tanul a fl
Szlets utn is hasonl a helyzet. Az jszltt mg nem tudja gy feldolgozni a zajokat, mint a felntt. Az els hnapokban nem rti a hangok jelentst, m a zajbl hamar kivlik desanyja vagy desapja hangja, s ez klnsen sokat jelent szmra.
Csodlatos fejlds indul meg. A szlk beszlnek a babhoz, rjuk mosolyog, a szlk gy rzik, rti ket a kisbabjuk, s mg tbbet beszlnek hozz. gy elegend inger ri a babt ahhoz, hogy az agy s a bels fl kztti idegsszekttetsek szaporodjanak, s tovbb fejldjn a hallplya.
Az els hnapban megfigyelhetjk, hogy hangos zajra a rgkapl baba hirtelen abbahagyja mozgst. A msodik hnaptl a hangforrs fel fordul, a harmadik hnapban pedig mr megklnbztet egyes zajokat. Mskppen reagl a paprzrgsre, a csenghangra s apja hangjra. sszessgben mintegy msfl vig tart, amg a hallidegek rostokk, a rostok hallplyv egyeslnek - a gyerek megtanulja hasznlni a flt.
A beszdhez hallania kell
Ha a hallott szavak sokszori ismtls utn vgl is rtelmet nyernek, a kicsi maga is kimondja ket. Ezrt fontos, hogy a szlk minl tbbet beszljenek hozz, „hallgatsra ksztessk" s tudatosan mkdsre sztnzzk a hallszervt. gy kapcsoldnak a hangingerek forrsukhoz, gy nyernek jelentst a kezdetben rtelmetlen zajok. A passzv szkincs, a beszdrts hamarabb alakul ki, mint az aktv beszd. Az elhangzott sz s az egyidben ltott trgy, cselekvs kpe, kapcsoldik ssze az ismtlsek hatsra. A lnyeg az egyidejsg. Taln rtelmetlennek tnik, mgis fontos, hogy folyamatosan mondjuk kisbabnknak, amit ppen tesznk. Hvjuk fel a figyelmt a hangforrsokra is: kutya, repl, ajtcsapds. Ha ez elmarad, ksbb a tant nni szembesl a problmval: a gyerek iskolskorban nehezen rti az olvasottakat. risi a jelentsge a kicsivel val beszlgetseknek, amire mese „olvasskor" (itt inkbb beszlgets a kpekrl), sta, egyb, kzs tevkenysg alkalmval kerthetnk sort. Sok gyereknl az okos, rtelmez, magyarz beszlgetsek hinya okozza ksbb az iskolai kudarcokat.
Hallod-e?
Flnk elsrend kapcsolattart. „Nzd, kutyus" - hallja a baba anyjtl, s a szavak elbb-utbb jelentskhz kapcsoldnak.
ppen ezrt fontos, hogy minl elbb fny derljn az esetleges nagyothallsra. Elfordulhat, hogy ez hnapokon, akr veken keresztl rejtve marad, mert a gyerekek mesterien tudjk les ltsukkal ellenslyozni rossz hallsukat. Igen j megfigyelk, s a szlk arckifejezsbl, mozdulataibl olvasnak, gy nem tnik fel, hogy nem hallanak jl. Csak hallsvizsglattal zrhat ki teljes biztonsggal az esetleges hallsproblma.
Ezer jszltt kzl vente egy-kett siketen vagy slyos hallskrosodssal jn a vilgra. A baj szervi okokra, vagy fertzs okozta elvltozsra, illetve ms szerzett vagy veleszletett rendellenessgre vezethet vissza. Hallkszlkkel s szurdopedaggus (hallssrltekkel foglalkoz gygypedaggus) segtsgvel beindthat a beszd. A terpia sikere a hallssrls mrtktl, a gyermek szellemi kpessgtl, a szlk egyttmkd kszsgtl fgg.
Forrs: Balnyi Klri: Zajbl zene - rzkeink fejldse
Kiamama.hu