mindenovi
mindenovi

 

 

 


 

 

 

 

  

 

 

 Ha gy gondolod, hogy a "tarsolyodban" lv anyagokat szvesen megosztand velnk, akor prbld meg a megfelel modulba feltlteni. Ha nem sikerl, kld el mail cmemre!

Sajnos kpeket nem biztos, hogy tudsz beilleszteni, de ha elkldd, akkor azt is felteszem! 

 Mrti

 

Mail: 

 

 Tancs regisztrcihoz:
- egyedi felhasznl nevet vlassz! 
- vrd meg a visszaigazol mailt
- ha nem sikerl belpned krj jelszemlkeztett
- nem n intzem, tlem fggetlenl mkdik 
- jra prbld meg

 

 

 

 

 

 

Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Beszlgessnk
Nv:

zenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 

 

 

Ennyien jrtak itt
Induls: 2008-07-23
 

Szvgyem:

n is rintett vagyok

Figyelj rjuk!!!!

 


 

 

 

 

Hasznos oldalak
 

 

 

 

Ha tetszik, tedd ki honlapodra!

 

 



     

 

nek - zene
nek - zene : nek-zene mdszertani tmutat /2

nek-zene mdszertani tmutat /2

  2009.06.28. 23:08


Temprzkels

A mozgsok gyorsasgt s lasssgt jtk kzben nagyon sokfle tnyez befolysolja.

A dal jellege, a gyermekek mozgsfejlettsge, az vn egynisge, a fradtsg, a szabad tr stb. Minden npnek ms a mozgstempja.

A metronmjelzs azt jelenti, hogy egy perc alatt a szmnak megfelel mennyisg begyed pereg le. tlag norml tempja:

 

Þ      3-4 veseknl: 66 - 80

Þ      4-5 veseknl: 80 - 92

Þ      5-6 veseknl: 92 -102.

Az alacsonyabb szmon teht lassabb mozgst, a magasabb szm gyorsabb mozgst jell. Ettl nmileg eltrhetnk, de a csoportmozgst, lehetleg ne engedjk tlsgosan felgyorsulni

 

Ltszlag egyszer, de valjban nagyon nehz feladat a gyermekeket lland temptartsra szoktatni. Ezt is ugyangy gyakorolni kell, mint az nll neklst.

 

Gyors s lass kztt klnbsgek rzkelse

Þ      A kiscsoportban sokoldal szemlltets alapjn a gyermekek felismerik a gyorsat s lasst.

Þ      Kzps csoportban maguk is megprblnak lassan s gyorsan jrni, jtkos mozdulatokat vgezni, tapsolni, dobolni, hromszgn jtszani.

Þ      A nagycsoport mr az vn segtsge nlkl is tempt tart, hangszerjtkra tempt vltoztat jrsnl, a dalt gyorsan s lassabban is el tudja nekelni.

 

A fogalom vilgos megrtse rdekben prbljuk a temp idbeni fogalmt trre s cselekvsre ttenni.

 

A ktfle temp bemutatsnl vigyzzunk, hogy a gyors s lass a norml tempnl gyorsabb s lassabb legyen.

 

Mozgskultra, gyermektnc

Az vodskor gyermek legfbb tevkenysge a jtk, ami az vodai zenei nevels s eszttikai fejleszts sajtos feladatait is magba foglalja. A dal s mondkaanyag legnagyobb rsze mozgssal, trsas kapcsolattal, jtkhelyzettel megelevenedett jtk.

Az vodban hasznlt jtkos mozgsok rszben a npi jtkokban megrztt hagyomnyos mozdulatok, rszben az vn s a gyermekek kzs kitallsai.

A krjtk, azon bell a pros forgs, guggols, taps, kiforduls, az, amit vodskorban gyermektncnak neveznk.

Az vn tervszeren s cltudatosan fejlessze a mozgskszsget, ellenrizze s javtsa a mozgst. Talljon ki vltozatos mozdulatokat s serkentse a gyermekeket is mozdulatok kitallsra. bressze fel bennk az alkot fantzit s alaktson ki olyan lgkrt, amelyben a gyermekek btran s szvesen mondjk el tleteiket.

 

Mire kell figyelni, hogy a gyermekek mozgsa eszttikus legyen?

Þ      Testtarts szpsgre, a fejtartsra, az arckifejezsre s a tekintetre

Þ      Krbejrsnl a kiss arccal a menetirny fel fordtott testre

Þ      Kaputartsnl, fogcskknl a zrt lbra

Þ      A mozdulatok s az egyenletes lktets pontos sszhangjra

Þ      A szoba szabad terlett kihasznlva a kr szablyos formjra

Þ      A gyermekek a krben egymstl szablyosan, kartvolsgra legyenek egymstl

 

Milyen mdon lehet a mozgsokat tovbbfejleszteni, vltozatosabb tenni?

Þ      Jtkhelyzetekbe illesztjk, s annak megfelelen variljuk a mozdulatokat

Þ      A kz, kar, lb, test mozgsait az letkor szerint vltoztatjuk

Þ      Alkalmat adunk a gyermekeknek arra, hogy maguk is mozdulatokat talljanak ki a szerepjtkhoz.

 

Tartsuk meg a nphagyomny gazdag, vltozatos mozgsanyagt, tartsuk tiszteletbe a mozgsok sajtossgait, de alaktsunk s alkossunk j jtk mozdulatokat a magunk s a gyermekek tleteibl is. A kett klcsnhatsbl, a zenei s eszttikai clok ignyes betartsval az vodban megszletik s tovbbfejldik a gyermekek mozgskultrja.

 

A hallsfejleszts

A hallsfejleszts az aktv neklssel indul s a ksbbiekben, arra pl.

A tiszta nekls alapja a fejlett halls. A hallsfejldsre sokflekppen visszahat a tiszta nekls.

 

A hallsfejleszts mdszerei:

Þ      A magas s mlyhang rzkeltetse

Þ      A halk s hangos kztt klnbsg

Þ      Hangsznfelismers

Þ      A bels halls fejlesztse:         dallamfelismerssel

dallambujtatssal

dallammotvumok neklsvel

krds - felelet jtk

Þ      A gyermekhang polsa s fejlesztse

A hallsfejleszts mdszerei aktv zenei cselekvsre plnek. Ezeket a gyermekek csak rszben vgzik tudatosan, zenei kpessgeik inkbb utnzsos alapon, gyakorlssal fejldnek.

 

A magas s mly hang rzkeltetse

A magasabb s mlyebb hangok kztti klnbsg rzkeltetse nem csak verblisan fejezze ki a fogalmat, hanem a hangmagasg s trrzkels sszekapcsolsval is jelentse.

 

A hang s trrzkels sszekapcsolst az vodban gy ksztjk el, hogy idnknt rirnytjuk a gyermek figyelmt a hangok relatv magassgra

 

A halk s hangos kztti klnbsg

A klnbsg rzkltetsnek fokozatai itt szintn a gyakori bemutats, megnevezs, gyakorls, nll halk vagy hangos nekls.

A helyes viszonyts rdekben gyelnnk kell arra, hogy a "halk" valban halkabb, a hangos pedig jval hangosabb legyen, mint a norml kzpers nekls dinamikja.

A kt hanger kztti klnbsget ne tlozzuk el: a "hangos" n3 legyen kiabls, a dallamot eltorzt nekls, a "halk" pedig ne legyen olyansuttogs, hogy vele a dallam, vagy s szveg elvesszen.

Lehet a hangert is trben kifejezni, de ne zavarja a hangmagasg jellst, vzszintes irnyban mutatjuk. (A hangosabbat szttrt karral, a halkabbat kzelebb tartott kzzel.)

Ha a dal maga nem ignyli, ne vltoztassunk hangert, egy rvid gyermekdalon bell tartsuk meg az azonos dinamikt. Nagyoknl vlasszunk rvid kiscsoportos dalokat ismtlsl, s azon gyakoroljuk a hanger-klnbsgeket.

gyeljnk arra, hogy a hanger megvltoztatsa ne vonja maga utn gpiesen a tempvltst is. A hanger a gyorsabb tempt, sokszor a magasabb neklst sugallja. Sokig kln - kln gyakoroljuk a kettt, kzben mindig figyeljk s javtsuk a gyermekek hibit.

Nagycsoportban a ngy lehetsget mr tudatosan a gyermekekkel megbeszlve, egytt is gyakorolhatjuk

 

 

A gyermekek nekeljenek, mozogjanak:

Þ      halkan s gyorsan

Þ      halkan s lassan

Þ      hangosan s gyorsan

Þ      hangosan s lassan

Ehhez az vn segtsge kell. Az nllsg itt nem lehet kvetelmny, mert ez olyan sszpontostott figyelmet ignyel, amelyre az 5 - 6 ves gyermek ltalban mg nem kpes.

 

Hangsznfelismers

A zrej, a zenei hang, emberi beszdhang sznklnbsgt befolysolja a hangforrs anyaga, erssge, terjedelme, a hang megszlaltatsnak mdja.

 

A gyermekek a hangokon keresztl a klvilgrl fontos ismereteket, rteslseket szereznek. A zrejek s a hangok mindig mozgssal egytt jelennek meg.

gy ksbb a gyermekek lts nlkl, csak hangbl is kpesek kvetkeztetni, s informcikat szerezni. A nagyobb gyermekek az ket rdekl terleteken finom hangszn - klnbsgeket is meghallanak.

A trgyak s zrejek hangsznnek megfigyelst tervszeren illesztjk be a nevelmunkba. A gyermekek elbb az ersen eltr zrejek klnbsgt, ksbb a finomabb klnbsgek hangjt is felismerik.

 

A gyermek, ha felismeri a hangsznt, ltalban trgyat nevez meg. Ezt is fogadjuk el, mert a gyermek ismeretei a trgyak anyagra vonatkozan mg nagyon korltozottak.

Az egsz csoport figyelmt s helyes tlett egyszerre tudjuk ellenrizni, ha kis kpes krtykat ksztnk a bemutatott, klnbz hangszn trgyakrl s ezeket a gyermek kezbe adjuk. A hang utn a gyermekek kivlasztjk a megfelel krtyt s anlkl, hogy egymst nznk, felmutatjk.

A gyermek rzkenyen figyel az vn hangjra, a gyorsabb, kemnyebb beszdre, lesebb hangsznre, s a halk, csendes lgy szavakra egyarnt. rzi a beszd hangsznbl fakad rzelmi belltottsgot. A beszd tempjnak, hangsznnek kifejez erejt az vn tudatosan s sztnsen is felhasznlja.

A gyermekek egyms hangjt is pontosan figyelik. A hangszn felismers jtkokban derl ki, hogy milyen jl ismerik egyms hangjt egy- kt hangbl is, kitalljk, hogy ki szlt.

 

A hangsznnek felismerse, trtnhet tervszeren elksztve az vodai foglalkozsokon, vagy spontn a mindennapi let vltozatos hangjainak megfigyelsekor: sta kzben, utcn, vagy az vodban brhol, ahol munka, tevkenysg folyik.

Irnytsuk a gyermekek figyelmt a krnyezet hangjaira, tanuljanak meg maguk is figyelni s a sokfle hangbl, informcikat szerezni.

 

A bels halls fejlesztse

Bels hallsnak nevezzk azt a zenei kpet, hallskpzetet, amely akkor is megjelenik, ha a flet akusztikus hanghats nem ri.

Teht felttele az elzetes zenei lmny, amely az emlkezetben elraktrozdik, vagy a zenei alkot fantzia, amely a harmnik jszer sszelltsra, j dallamok, j malkotsra kpes.

A malkotssal vodskorban nem foglakozunk, mert a gyermek improvizl, azt jtkosan, sztnsen teszi. Aszok csak a gyermekvilg egyszer rzsei, hangulatai, nem szndkosan magalkotott, tfog emberi rzseket, kifejez, mly-rtelm zenei gondolatok.

3-6 ves korban sokflekppen fejleszthetjk a gyermek hallst, mindezek a bels halls fejldsre is hatnak.

 

Hímes tojás, nyuszipár, téged vár a Mesetár! Kukkants be hozzánk!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros