Ha gy gondolod, hogy a "tarsolyodban" lv anyagokat szvesen megosztand velnk, akor prbld meg a megfelel modulba feltlteni. Ha nem sikerl, kld el mail cmemre!
Sajnos kpeket nem biztos, hogy tudsz beilleszteni, de ha elkldd, akkor azt is felteszem!
Mrti
Mail:
Tancs regisztrcihoz:
- egyedi felhasznl nevet vlassz!
- vrd meg a visszaigazol mailt
- ha nem sikerl belpned krj jelszemlkeztett
- nem n intzem, tlem fggetlenl mkdik
- jra prbld meg
A gyermek alacsony nyelvi szintje miatt nem klnlnek el pldul a kisebb-nagyobb, a tbb-kevesebb fogalmai. Neheztett lehet a fogalmak pontos megnevezse, rokonrtelm szknt hasznlhatja a mennyivel tbb helyett a mennyiszer tbbet. Szkincsszegnysg, olvass-gyengesg miatt a szveges feladatok elolvassa, rtelmezse szinte lehetetlen feladat. Kisgyermekeknl a szmnevek megjegyzse (mint fogalom) is nagy problmt okoz.
Krnyezeti tnyezk, msodlagos pszichs srlsek
Slyosbthatjk a diszkalkulis tneteket, ha otthonrl mennyisglmnyek nlkl rkezik a gyermek az iskolba az elhanyagol csaldi httr miatt.
Ha kudarcok rik a tanult, a matematika-tanulssal szemben idegenkeds, a szmolst megkvn helyzetek tudatos elkerlse lphet fel, emiatt gtlsos, szorong szemlyisgv vlhatnak. Ha az elhrt mechanizmus jelentkezik, akkor gtlstalansg, bohckods lehet a kvetkezmny. Ezek kihatnak kapcsolatteremtskre, osztlyon belli helyzetkre is.
A kpessgfejlesztsen tl
A matematika gyengesgeit mutat gyermekek fejlesztsben szerepet kell kapnia a fent emltett valamennyi kpessg erstsnek, a nehzsgek lekzdsnek.
Ezeken tl a diszkalkulis gyerekeket megprbljuk rvezetni a matematika logikjra, megismertetjk a szmrendszernk felptsvel, kialaktjuk kpzett a szmok krrl, sszefggseirl, mindennapi helyzetek szvegbe gyazsval (szveges feladatok) rthetv tenni a mveletek szksgessgt. Megtantjuk ket a pnzhasznlatra, hiszen fontos, hogy a gyakorlatban is megtapasztaljk, hogy mirt kell megtanulni szmolni. A tanulsi folyamatban nagyon fontos a megrtsi s a gyakorlsi szakaszok vltogatsa.
Sokfle eszkzt kiprblunk, s a gyermek szmra legmegfelelbbet addig hasznljuk, amg azt szksgnek rzi, mg elmleti skon, gondolkodsban elvonatkoztatva nem tudja alkalmazni (kz ujjai, korongok, plcikk, sznes rudak, szmegyenes, paprpnzek).
Matematikai fejleszts a Varzsbetvel
A Varzsbet programcsald komplex terpis segtsget nyjt mind az olvassi, mind a szmolsi gyengesggel kzd gyerekek szmra. Megtallhatjk programjainkban a szmukra igen fontos kpessgfejlesztsi s gyakorlsi anyagot. A diszkalkulia terpijhoz igazod, fokozatossg elve alapjn felpl Szmorszg s Szmmemria s Szmdomin feladatai a sokrt, vltozatos gyakorlssal elmlytik a matematikai tudst.
Szmorszg
A szmolsi, mveletvgzsi kszsg kialaktst a Szmorszg segti. Bellthat tstl az ezres szmkrig terjeden a feladatsor a gyermek szmkri ismereteinek megfelelen.
Grafikus feladatai a kpessgfejlesztst szolgljk (kz ujjai, domink, kpek, mrtkek, csoportostsok, ra), szmtani feladataival a mveletvgzsek gyakorolhatk, a szveges feladatokban leszmolhat sznes kpek segtik a szveg mvelett alaktst.
A belltsokban lehetsg van egy pontos idt jelz ra kihelyezsre, melyen arab s rmai szmokkal egyarnt lehet nzni az idt.
Szmmemria
A Szmmemriban szmok megjegyzst, mveletvgzseket egyarnt lehet gyakorolni, a prok keressvel fejldik az emlkeztehetsg ppgy, mint a matematikai tuds. A belltsok tbbfle szmkrben lehetsgesek, tbbfle mveletekkel, prostsokkal. Lehet jtszani egyedl, de prban, vetlytrssal is.
Szmdomin
A Szmdomin hagyomnyos domin elvn alapszik, bellthat szintn nehzsgi fokozat, kplet, mvelettpus szerint. Knnythet illetve nehezthet az elvgzend feladat. Segti a gondolkodst, kombincit prhuzamosan a mveletek gyakoroltatsval.
Jtktlet
Pnzes jtkok
Jtkpnzek segtsgvel jtszhatunk boltosat. A gyermek jtkaibl rendezznk be egy elad pultot, ksztsnk rcdulkat a tanult szmkri ismereteknek megfelelen! Egyik gyerek (vagy a szl) a boltos, a msik gyerek a vev, majd cserlhetnk. Tbbfle vltpnzzel prbljuk a kifizetseket, visszaadsokat gyakoroltatni.
Legyen egy bizonyos keret, amibl gazdlkodhat a gyerek, mit tudna megvsrolni annyi pnzrt? Prbljon kalkullni, mrlegelni, mit vehetne meg a pnzrt. Prbljon pnzt felvltani tbbflekppen.
Vigyk magukkal gyermekeiket vsrolni, hogy gyakorlatot szerezzenek a pnzhasznlatban!