mindenovi
mindenovi

 

 

 


 

 

 

 

  

 

 

 Ha gy gondolod, hogy a "tarsolyodban" lv anyagokat szvesen megosztand velnk, akor prbld meg a megfelel modulba feltlteni. Ha nem sikerl, kld el mail cmemre!

Sajnos kpeket nem biztos, hogy tudsz beilleszteni, de ha elkldd, akkor azt is felteszem! 

 Mrti

 

Mail: 

 

 Tancs regisztrcihoz:
- egyedi felhasznl nevet vlassz! 
- vrd meg a visszaigazol mailt
- ha nem sikerl belpned krj jelszemlkeztett
- nem n intzem, tlem fggetlenl mkdik 
- jra prbld meg

 

 

 

 

 

 

Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Beszlgessnk
Nv:

zenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 

 

 

Ennyien jrtak itt
Induls: 2008-07-23
 

Szvgyem:

n is rintett vagyok

Figyelj rjuk!!!!

 


 

 

 

 

Hasznos oldalak
 

 

 

 

Ha tetszik, tedd ki honlapodra!

 

 



     

 

Egyb verseink
Egyb verseink : Egyedem, begyedem....mondka gyjtemny

Egyedem, begyedem....mondka gyjtemny

  2009.11.14. 11:35

- mondkkrl


A mondka

Rvid kutatstrtneti ttekints

Az els jtkszvegek, mondkk a 19. sz. vgn, a npkltszeti gyjtemnyekben jelennek meg. Erdlyitl[1] kezdve majdnem mindegyik npkltsi gyjtemny kln fejezetet szentel a jtkoknak, melyek kztt szp szmmal szerepelnek mondkk is. Mivel a gyjtk a gyermekkltszetet a npkltszet egyik gnak tartottk, gy a jtkok tbbi tpusra nem terjed ki a figyelmk. A mondkk ekkor mg nem nll mfajknt jelennek meg, hanem a gyermekjtkokkal egytt. Erdlyi 20 jtkot s gyermekdalt jegyzett le, Kriza is mintegy 20 mondkt s jtkot kzl. A Magyar Npkltsi Gyjts[2] I. ktetben kb. 50 jtk s mondka szerepel, az addig megjelent vltozatokkal sszehasonlt jegyzetekkel.

A kor legjelentsebb jtkgyjtemnye, Kiss ron Magyar gyermekjtk-gyjtemnye[3], 1161 jtkkal s mondkval. A ktet Kiss ron tantkpz igazgat kezdemnyezsre jtt ltre, aki az 1883. vi orszgos tantgylsen indtvnyozta: „1. A jtkoknak s az esetleg velk jr daloknak a magyar nemzeti nevels szolglatban kell llniuk, s ezrt a jtkokban a magyar jelleg megvand. 2. A gyermekek jtkai s ezek dallamai a haza minden vidkn megrzendk.” [4] Felhvsra a gyjtsben 200 vidki tant vett rszt.

A magyar gyermekjtk-gyjtemnyben megjelent a Magyar Nyelvrben s a MNGy I-III-ban addig publiklt sszes anyag. Ezen kvl megynknt 5-7 helysgbl rkezett gyjts. A kiadvny 1161 jtkot tartalmaz, ebbl 32 felnttek jtkai lbeli gyermekekkel, 350 mondka (ebbl 195 kiolvas vers) s 779 jtk.

A 20. szzad els felben a kezdeti lendlet albbhagyott, nem folytatdott a 19. szzad vgnek rtkes kezdemnyezse, a gyermekjtk-kutats httrbe szorult, msodlagos jelentsgv vlt. A szzad msodik felben azonban tbb olyan monogrfia is megjelent, amely a magyar folklorisztika egsznek lvonalba tartozik. Ekkor jelent meg Bakos Jzsef Mtyusfldi gyermekjtkok (1953) cm gyjtemnye[5] is. A 38 faluban gyjttt jtkanyag a magyar gyermekjtkkincs valamennyi tpust felleli. Minden jtk funkcijt ismerteti, jegyzeteiben pedig nemcsak a jtk magyar vltozatairl r, hanem a jtk eredetre, klfldi prhuzamaira is rmutat.

Ugyanebben az idszakban (1951) jelenik meg a Magyar Npzene Tra I. ktete Gyermekjtkok cmmel[6], Kernyi Gyrgy szerkesztsben, Kodly Zoltn elszavval. A ktet jelents elrelps a gyermekjtkok rendszerezse tern, igaz, hogy a dallam alapjn trtn rendszerezs csak az nekes jtkokra terjed ki.

A kvet vtizedekben szmos rtkes regionlis s tematikus gyjtemny jelent meg. Gazda Klra[7] egy hromszki falu gyermekvilgnak bemutatsakor egsz fejezetet szentelt a gyermekjtkoknak s mondkknak, Gczi Lajos[8] ung vidki gyermekjtkokat, mondkkat adott kzre, Lbadin Kedves Klra[9] a Drvaszg, Ggyor Jzsef[10] a szlovkiai magyar nyelvterlet, Burny Bla[11] s Matijevics Lajos[12] a Vajdasg gyermekjtkait s mondkit gyjttte ssze. A mindmig legteljesebb mondkagyjtemny a Farag Imre - Fbin Jzsef ltal szerkesztett Bihari gyermekmondkk[13] cm kiadvny, amely 7375 mondkavltozat teljes szvegt tartalmazza, mintegy 16 000 verssor terjedelemben.

A mondka mfaji meghatrozsa

Az a tny, hogy a kezdetekben a mondkk a gyermekjtkokkal egytt szerepeltek a nprajzi gyjtemnyekben, igen tg teret adott a mondka mfaji meghatrozsnak s osztlyozsnak.

Neves nprajzkutatink kzl Kodly Zoltn volt az, aki a Magyar Npzene Tra I. ktetnek elszavban mr foglalkozott a mondkkkal, s gy hatrozza meg azokat, mint „a gyermekdal - rendszerint dallamtalan - oldalhajts”-t. A ritmus elsdleges szerept hangslyozta. gy vlte: „Az alapkplet ismtelgetsvel, a negyed hangok nyolcadokra val felbontsval, varilsval hihetetlen ritmusgazdagsgot kap a kicsinyek dallamkincse.”[14]

A Magyar Nprajzi Lexikon is hasonlkppen fogalmaz: „A mondka a gyermekek krben hasznlatos, ersen ritmikus, dallamos hanglejts vagy sokszor nekelt versike”[15].

Borsai Ilona volt az, aki elemezte s rendszerezte a gyermekmondka minden mfaji sajtossgt. Szerinte: „Olyan komplex mfajjal llunk szemben, amelyben a kisgyermekek letnek vagy a termszet jelensgeinek klnbz alkalmaihoz kapcsold ritmikus szveg egy bizonyos mozdulat vagy mozdulatsor ksretben, tempros szerkezetbl alakul, gazdag formavilg dallam-motvumokkal, illetve deklaml vagy dallamos hanglejtssel hangzik fel.”[16]

Amint a fentiekbl is kitnik, a kzs a meghatrozsokban, hogy mindegyik a mondka ritmust emeli ki, mint a mforma jellegzetes vonst.

Lzr Katalin, az MTA Zenetudomnyi Intzetnek munkatrsa Borsai Ilona kutatsi eredmnyeire alapozva, s azt tovbbfejlesztve, azt vallja, hogy a mondkk nem tartoznak a szorosan vett jtkok kz, mivel a mondkknak nem cselekmnyk, hanem funkcijuk van, azaz „alkalomhoz ktttek”[17]. Katicarptett pl. akkor mond a gyermek, ha tall egy katicabogarat, kiszmolt pedig akkor, ha ki akarja jellni egy-egy jtk fszerepljt. Lzr Katalin osztlyozsi szempontja szerint a dajkarmek, a blcsdalokat kivve, nem tartoznak a mondkk kz, mivel azok brmikor jtszhatk.

A mondka meghatrozsbl addnak az osztlyozsi klnbsgek is. A szveggyjtemny sszelltsakor a szerkesztk Borsai Ilona osztlyozsi rendszert vettk alapul, teht az lbeli gyermek jtkait (dajkarmeket) is besoroltk a mondkk kz. Az albbiakban a nagyobb csoportok nhny jellemz sajtossgt emeljk ki.

Dajkarmek (lbeli gyermek jtkai)

Ezek a jtkok segtik a kisgyermeket abban, hogy sajt testrszeit, illetve azok hasznlatt megismerje s megtanulja, a jtk egyben a szrakoztatst is szolglja. A gyermek ebben a korban mg nem tud jtkot kezdemnyezni, ezrt szksg van egy felnttre vagy egy nagyobb gyerekre, aki segti a jtk kialakulst.

A szvegek, a cselekmny mind az lbeli gyermek kpessgeihez alkalmazkodnak, szkincsnek felelnek meg, tantsukat, szrakoztatsukat szolglja. A legtbb csoportosts a mondkk kztt emlti ezeket a szvegeket, Lzr Katalin szerint azonban ez nem helytll, mert ezeknek a jtkoknak van cselekmnyk, teht alkalomtl fggetlenl brmikor jtszhatk.

Termszetmondkk

A termszetmondkk jelents hnyada naphvogat. A rgi idkben a smn vagy tltos feladata volt a megfelel idjrs biztostsa, ezrt klnfle eljrsokkal, s az azt ksr szvegekkel prbltk a j idt elidzni. Ennek maradvnya maradt fenn a gyermekek krben. A naphvogatk teht a pogny hitvilg elemeit rzik.

A nap mellett az esnek volt mg fontos szerepe a fldmvel np krben. Ezzel magyarzhat, hogy a naphvogatk mellett eskrt is szp szmmal tallunk a gyjtemnyekben. Az analgis mgia rvn az emberek hittek abban, hogy nemcsak a vets n meg az estl, hanem a gyerek, illetve annak haja is, s ezrt gyakran mondogattk a kis nvseknek, hogy „lljanak ki az esre, nni.”

llatmondkk

Legismertebb llatmondkk a katicabogr-rppentk s a csigacsalogatk. Kiss ron szerint „(...) ez az llat a nmeteknl Frouwa istennnek, a kellemes leveg istennjnek volt szentelve, azutn szz Mria szolglatba llott. A gyermekek azt hiszik, hogy ha kezeiken mszatjk, s onnan felrepl, meleg lesz. Nhol szz Mria anyja utn Anna Katalinabogrnak vagy Katalinbogrnak is nevezik. A magyar neve is ilyen vonatkozs lehet, a magyar mondka sszekttetsbe hozza a hzassggal is s ebben a lnygyermek azt krdi a kezrl felrppen bogrtl, merre viszi t vagy a ldjt? Arra megy frjhez. (...) Ha aztn a bogr leesik a fldre, ktsgbe vannak esve, mert azt jelenti, hogy meghal, a ki krdezte a bogarat.”[18]

A csiga - szintn Kiss ron knyve szerint - a termkenysg elhrnke, a rla, illetve hozz szl mondkk ms npeknl, pl. a nmeteknl is megtallhatk.

A madarak kzl a fecskrl s a glyrl talljuk a legtbb mondkt. „A fecske „Isten madara” volt ltalnosan ismert hit szerint. (...) ltalnos volt az els fecske megjelensekor „szeplelvitet” mondkt mondani, arcot „lemos” mozdulatok ksretben: „Fecskt ltok, szeplt hnyok”[19]

A mondkk tansga szerint a glya is nagy npszersgnek rvend a gyermekek krben. Egyik legismertebb mondknkban - a kutatk megllaptsai szerint „...a hangszerekkel val smn-gygyts srgi emlke maradt renk. ...A „trk gyerek” emlegetse pedig a 150 vig tart trk uralmat idzi.”[20]

Csfolk

A gyermek nvekedvn, nemcsak az t krlvev termszettel ismerkedik, hanem a szkebb, majd tgabb krnyezetnek tagjaival is. Odafigyel rjuk, felfedezi kls, majd bels tulajdonsgaikat is. A msik gyermekkel val kapcsolatteremts eszkze a csfol, melynek hangvtele inkbb pajkos, jtkos, bosszant, de mgsem srt. A ritmusos, rmes mondatok begyazdnak, megragadnak a gyermek fejben, s azonnal eljnnek, mihelyt a gyermek olyan helyzetbe kerl, ahol ezt lehet mondani.

A csfolk tbbnyire nv, tulajdonsg, foglalkozs s nemzetsg csfolk, de vannak falucsfolk is. Legismertebbek a nvcsfolk, illetve a kls s bels tulajdonsgot (sovny, kvr, szepls, rendetlen, rulkod, nyafog, knyes...stb.) csfol rigmusok.

Kiolvask, kiszmolk

A kiolvas vagy kiszmol „...valamely gyermekjtk kzponti, pozitv vagy (s) negatv szerepljnek a kivlasztsra szolgl.”[21] A gyermekek a jtk megkezdse eltt krbe llnak, majd egyikk a mondka ritmusra mutogatssal szmol. Az ramutat jrsval egy irnyban haladva addig folytatja, mg a mondka tart. A kivlaszts trtnhet egyszeri kiszmolssal: akire az utols hangsly esik, az kapja a feladatot, vagy kirekesztssel: addig ismtlik a kiszmolt, mg csak ketten maradnak, s kettejk kzt dl el a szerep.

 



[1] Erdlyi Jnos: Npdalok s mondk. I-III. Pest, 1846-1848.

[2] Arany Lszl - Gyulai Pl: Elegyes gyjtsek. MNGy. I. Pest, 1872.

[3] Kiss ron: Magyar gyermekjtk-gyjtemny. Kiadja Hornynszky Viktor Knyvkereskedse, Budapest, 1891.

[4] Uo. XI. o.

[5] Bakos Jzsef: Mtyusfldi gyermekjtkok. In: j Magyar Npkltsi Gyjtemny VII. Bp; 1953.

[6] Gyermekjtkok. In: A Magyar Npzene Tra I. Szerk.: Kernyi Gyrgy. Bp; 1951.

[7] Gazda Klra: Gyermekvilg Esztelneken. Bukarest, 1980.

[8] Gczi Lajos: Ung vidki gyermekjtkok s mondkk. In: j Mindenes Gyjtemny 3. Bratislava, 1984.

[9] Lbadin Kedves Klra: Gyingyet-gyngyt asszonynak. Drvaszgi (alfalusi) npi mondkk s gyermekjtkok. Horvtorszgi Magyarok Szvetsge, Eszk, 1989.

[10] Ggyor Jzsef: Megy a gyr vndortra. Gondolat, Budapest, 1982.

[11] Burny Bla: Ndspot fjtam! Vajdasgi magyar npi mondkk s jtkok apr gyermekeknek. Forum Knyvkiad, jvidk, 1987.

[12] Matijevics Lajos: Tz, tz, tiszta vz. Forum Knyvkiad, jvidk, 1976.

[13] Farag Jzsef-Fbin Imre: Bihari gyermekmondkk. Bukarest, 1982.

[14]Kodly Zoltn: Elsz. In: A Magyar Npzene Tra I. Budapest, 1951. XIII. o.

[15] Lajos rpd: Mondka. In: Nprajzi Lexikon III. Akadmiai Kiad, Budapest, 641-642. o.

[16] Borsai Ilona: A magyar npi gyermekmondka mfaji sajtossgai. In: Npi Kultra – Npi Trsadalom XI-XII. Budapest, 1980. 545. o.

[17] Lzr Katalin: Npi jtkok. Plants Kiad, Budapest, 1997. 44. o.

[18] Kiss ron: Magyar gyermekjtk-gyjtemny. 504-505. o.

[19] Pcs va: Nphit. In: Magyar Nprajz VII. Budapest, 1990. 

[20] V. Lzr Katalin: Npi jtkok.

[21] Kovcs gnes-Lajos rpd-Szendrei Janka: Kiolvas, kiszmol. In: Nprajzi Lexikon. 199. o.

 

 

Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!