mindenovi
mindenovi

 

 

 


 

 

 

 

  

 

 

 Ha úgy gondolod, hogy a "tarsolyodban" lévő anyagokat szívesen megosztanád velünk, akor próbáld meg a megfelelő modulba feltölteni. Ha nem sikerül, küld el mail címemre!

Sajnos képeket nem biztos, hogy tudsz beilleszteni, de ha elküldöd, akkor azt is felteszem! 

 Márti

 

Mail: 

 

 Tanács regisztrációhoz:
- egyedi felhasználó nevet válassz! 
- várd meg a visszaigazoló mailt
- ha nem sikerül belépned kérj jelszóemlékeztetőt
- nem én intézem, tőlem függetlenül működik 
- újra próbáld meg

 

 

 

 

 

 

Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Beszélgessünk
Név:

Üzenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 

 

 

Ennyien jártak itt
Indulás: 2008-07-23
 

Szívügyem:

én is érintett vagyok

Figyelj rájuk!!!!

 


 

 

 

 

Hasznos oldalak
 

 

 

 

Ha tetszik, tedd ki honlapodra!

 

 



     

 

A környező világ megismerése
A környező világ megismerése : 175 CSODÁS TERMÉSZETI KÍSÉRLET

175 CSODÁS TERMÉSZETI KÍSÉRLET

  2008.07.26. 13:56

Harlow, Rosie - Morgan, Gareth: 175 Amazing Nature Experiments (New York, NY, Random House, 1992) Szemelvények

Harlow, Rosie - Morgan, Gareth: 175 Amazing Nature Experiments
(New York, NY, Random House, 1992)
Szemelvények
Tolnay Katalin és Ortmann-né Ajkai Adrienne fordításai
[ Rich Text formátumú, tömörített változatban letölthető. ]

175 CSODÁS TERMÉSZETI KÍSÉRLET

Magok és a csírázás (12-13. o.)



    Egy hatalmas tölgy fél inch ( 1inch=2.54cm) nagyságú makk alakjában kezdi az életét. Az almafa egy csöppnyi magocskából nő ki. Minden zöld növény magként kezdi az életet. Ezek a kísérletek segítenek, hogy többet megtudj a magokról és növekedésükről.

Kísérlet magokkal

    A magoknak szükségük van bizonyos körülményekre, hogy csírázásnak és növekedésnek induljanak. A következő kísérletek segítenek kitapasztalni, hogy melyek ezek.

    Tegyél vattacsomókat vagy papír zsebkendőt mindegyik pohárba és a tetejükre helyezz néhány magot. Különböző körülményeket biztosítunk mindegyik pohár számára, amelyek esetleg segíteni fogják a magok csírázását.

1. pohár: Minden nap permetezd meg vízzel és állítsd egy napos ablakpárkányra.
2. pohár: Tartsd ezt is egy napos párkányon, de ne adj neki vizet.
3. pohár: Győződj meg róla, hogy a magok jól fekszenek a vattán. Töltsd fel a poharat felforralt és lehűtött vízzel.
4. pohár: Minden nap permetezd meg vízzel és állítsd hűtőszekrénybe.
5. pohár: Minden nap permetezd meg vízzel és állítsd egy meleg helyen lévő dobozba.

Vizsgáld meg naponta a magokat egy héten keresztül. Mely tényezők segítik a magok csírázását: fény, víz, meleg, levegő?

KÉP: Nem minden növény kapaszkodik gyökereivel a földbe. Az itt látható növények fent élnek egy fán, és mindent ami a növekedésükhöz szükséges a levegőből nyerik.

Felszerelés: 5 db műanyag pohár, vatta vagy papír zsebkendő, egy csomag vetőmag (a kerti zsázsa magja nagyon jó erre a célra).

FELIRAT: Napfény, víz, meleg,
Napfény, meleg, de víz nélkül
Víz alatt - levegő nélkül - tartva

Móka a magokkal

    Tegyél egy lapostányérra papírtörölközőt és nedvesítsd meg. Rendezz el rajta magokat a neved kezdőbetűinek formájában. Ügyelj arra, hogy a magok meleg helyen álljanak és mindig elég nedvesek legyenek. Figyeld, hogy nőnek a betűk.
    Mikor legközelebb lágy tojást eszel, őrizd meg a héját. Tegyél bele egy kis vattát, arra magokat és öntözd meg őket. A tojás hamarosan hajat növeszt, te pedig rajzolhatsz neki arcot. Egy idő után lenyírhatod a "hajat" és megeheted a zsázsát.

FELIRAT: Zsázsa
Nedves papírtörölköző
Víz, hűtőszekrényben tartva

Ősi magok

Csírázás előtt a magok képesek akár évszázadokon keresztül is inaktív állapotban pihenni. Azt is kimutatták, hogy még az egyiptomi piramisokból előkerült több ezer éves magok is kicsíráztak.

FELIRAT: Tojáshéj
Víz, sötét, meleg helyen tartva

Magtól a növényig (24-25. p.)



Csírázáshoz a magoknak szüksége van bizonyos körülményekre, ahogy azt a 14-15.oldalon láttuk. A következő két oldalon megtudhatod, hogy a növénynek milyen körülményekre van szüksége a növekedéshez. Néhány ötlet: levegő, víz, föld, gravitáció, fény, tápanyag és sötétség.

FELIRAT: Papírtörölköző
Bab
Víz
Tiszta befőttesüveg

Hatással van-e a gravitáció a magokra, gyökerekre és hajtásokra?

    Egy növény hajtása mindig a fény felé nő. Még akkor is, ha növekedésük kezdetén mélyen a föld alá vannak temetve. Ez a kísérlet azt vizsgálja, hogy vajon ha egy magot fordítva ültetünk el, akkor a gyökerei kezdenek-e el felfelé nőni.

    Tekerj papírtörölközőt egy befőttesüvegbe az ábra szerint. Tölts az üvegbe annyi vizet, hogy a papír fel tudja szívni. Helyezz néhány babot különböző helyzetben az üveg fala és a papírréteg közé, ehhez használj segítségül egy ceruzát. Állítsd a befőttesüveget egy teljesen sötét helyre és nézd meg minden nap. Azt fogod látni, hogy a gyökerek minden körülmények között lefelé, a hajtás felfelé nő. Mikor nincs fény, a hajtás a gravitáció alapján "tájékozódik". Szükség van erre, hiszen a mag a földben teljes sötétségben van, mielőtt a hajtás a felszínre bukkanna.

1.kép: Fénnyel körülvéve
2.kép: Sötétben tartva
3.kép: Egy oldalról megvilágítva
4.kép: Alumínium fóliával borítva

Szüksége van-e fényre a növényeknek?

Felszerelés: 4 db befőttesüveg vagy műanyagpohár, tarkabab, vatta, alumínium fólia.

    Tegyél minden befőttesüvegbe vattát és nedvesítsd meg. Helyezz minden üvegbe két babszemet. Vizsgáld meg őket minden nap és tartsd nedvesen a vattát. Tegyél egy-egy üveget a következő helyekre:

1. Olyan helyre ahol minden irányból kap fényt
2. Egy sötét kamrába (vagy készíts egy sötét hengert és azzal takard le).
3. Napos ablakpárkányra.
4. Ugyanoda ahová a 3-as számút, csak tekerj egy kis fólia sapkát a hajtás köré

Fontos-e a fény színe?

Felszerelés: kis margarinos vagy tejfölös poharak,
Papír zsebkendő, színes műanyag vagy celofán ívek
(pl. színtelen, piros, zöld), egy csomag zsázsa mag.

FELIRAT: Színtelen műanyag
Zsázsa
Műanyagpohár
Színes műanyag fólia

    Minden pohár aljára tegyél néhány réteg nedves papírt. Szórjál rá magokat, és minden poharat fedjél le színes műanyaggal. Minden nap ellenőrizd a poharakat és öntözd meg a növényeket, ha szükséges. Figyeld meg, hogy a növénykéket érő fény befolyásolja-e a fejlődésüket.

KÉP: A növények mindig a fény felé nőnek. Ez nagyon fontos az erdő fáinak, különben fejlődésüket gátolná a szomszéd egyedek árnyéka.

Keressünk apró állatokat (52-53. o.)



    Az apró állatok mindenhol körülvesznek bennünket, de nehéz rájuk bukkanni, mivel kicsik és gyakran rejtőzködve élnek. Keresd őket sarkokban, szekrényekben, pajtákban és garázsokban. Néhány közülük kint él a magas fűben, a bokrok között, a fákon, a levegőben vagy a vízben. Sok apró állat csak éjszaka jön elő, így lehet, hogy ezeknek csapdát kell állítanod.

Készítsünk vákuumcsapdát

    A vákuumcsapda olyan apró állatok befogására szolgál, amelyek túl kicsik ahhoz, hogy az ujjaiddal fogd meg őket. Keress egy kis műanyag dobozt, ami kb. 2 inch magas és 1.5 inch széles (1 inch = 2.54 cm). Kérj meg egy felnőttet, hogy segítsen fúrni a tetőbe két lukat, elég nagyot ahhoz, hogy egy szívószálat át lehessen rajtuk dugni.
    Két darab széles, hajlítható nyakú szívószálra lesz szükség. Dugjál mindkét lukba egy-egy szívószálat és erősítsd oda gyurmával. Az egyik szívószál végére csavarj egy darab textíliát, nehogy beszívd a szádba a rovarokat!

FELIRAT: Csak kicsi rovarokat csalj csapdába, a nagyobbak esetleg beszorulnak a szívószálba.
Gyurma
Textilsapka ragasztószalaggal felerősítve.

Készítsünk gödörcsapdát

Felszerelés: Margarinos doboz, kb. fél inch (1 inch = 2.54 cm) széles kövek, egy darab deszka vagy kartonpapír, ültető-lapát.

    Áss a földbe egy lukat, kicsit mélyebbet mint a doboz magassága. Tedd bele a dobozt, és győződj meg arról, hogy a pereme nem emelkedik ki a földből. Minden sarkához tegyél egy követ. Tedd rájuk a deszkát, hogy az eső ne tudjon beesni. Rakjál a dobozba földet és faleveleket, hogy az állatkáknak legyen hol rejtőzniük. Tegyél be néhány almadarabkát, salátalevelet, sajtot vagy paradicsomot, hogy odacsábítsák az állatkákat.

FELIRAT: Deszka fedél

Levél alom

Nyomozz az apró állatok után

    A vákuum- és gödörcsapdád segítségével próbálj különböző állatkákat találni. Azokat amelyeket sikerült befognod tartsd egy nagy műanyag dobozban. Ne felejtsd el, hogy a konténernek amennyire csak lehet hasonlítania kell az állatkák természetes környezetéhez. Ha már sikerült találnod néhányat, indíts nyomozást.
    Használj nagyítót, és tedd fel a következő kérdéseket, hogy megismerd őket. Felismeréseidet írd be egy noteszbe. Csak egy napon keresztül tartsd őket fogva, mert szükségük van élelemre és megfelelő rejtekhelyre.

Fej: Kicsi vagy nagy? Milyen irányban mozog? Vannak rajta szemek? Hol vannak? Van az állatkának csápja? Ezeket a szagok érzékelésére használja, mint ahogy mi az orrunkat. Sok ilyen állatka apró lukakon keresztül lélegzik, amelyek a test oldalán helyezkednek el. Ezeket légnyílásnak nevezzük.

Szárny: Hány szárnya van az állatkának? Jellemezd hogyan repül.(Szakaszosan nekirugaszkodva, csapkodva, egyenes vonalban, le-fel.)

Lábak: Hány lába van? Ízelt, mint a tiéd? (A te lábadon van csípőizület, térdizület és bokaizület.)

Test: Milyen színe és alakja van a testének? Hány részből áll? Tagolt? (Több mint egy részből áll.) Változtatja az alakját mozgás közben? Szimmetrikus?

Hol él? Magas fűben, alacsony fűben, sziklák alatt, fákon, vízben, korhadt fában él az illető állatka?

FELIRAT: A nagyobb példányokat az ujjaiddal tedd be óvatosan a dobozba.

Apró állatkák: Bánj velük nagyon óvatosan. Ne felejtsd el, hogy hozzájuk képest te óriás vagy!

Fogjunk pókhálót (70. o.)



Felszerelés: Kartonpapír, hintőpor, ragasztó.

A pókháló nagyon finom szerkezetű, így ha konzerválni akarjuk a legnagyobb körültekintéssel kell lennünk. Nagy türelemre és némi ügyességre van szükség. A legnagyobb nehézséget az okozza, hogy a pókháló alig látható a konzerválás előtt és után.
Először keresned kell egy pókhálót, lehetőleg olyat, ami valamilyen nyílt térségben van, mivel így könnyebb észrevenni. Fújjál keresztül egy kis hintőport a pókhálón. Az a jó ha szép, egyenletes réteget alkot rajta. Ezután ragasztózz be egy fekete kartont, és hátulról óvatosan közelítsd a pókhálóhoz. A cél az, hogy felragaszd a hálót a papírra, anélkül, hogy a formája megváltozna, ezért csak nagyon finoman nyomd oda a kartont a hálóhoz. Vágd el a háló tartószálait a karton körül. Hogy megőrizd a hálót, borítsd be öntapadó műanyag fóliával vagy fújd le lakkal.

KÉP: Pókháló. A pókfonál erősebb az acélnál.

FELIRAT: Hosszanti szálak*
Keresztszálak*
Itt vágd körbe a hálót.

… pók**

A … pók** hálója mindenütt ott van.

    Nézd meg bent és kint, sövények körül. A pókháló nem ragadós, de a kis rovarok fennkadnak a hosszanti szálakon és leesnek a földre. A pók a háló alatt várakozik lógva, gyorsan elkapja áldozatát és pókfonálba csomagolja hogy elraktározza.

FELIRAT: … pók várakozás közben.

A … pók rendkívül gyakori. Egy fél futballpályányi területen kb. egymillió él belőlük.

Élet egy hangyakolóniában (80-81. o.)



Ne felejtsd el: Néhány hangyafaj csíp.

    A hangyák a társas rovarfajok közé tartoznak mint a méhek és a darazsak. A kolónia különböző tagjainak megvan a saját elvégzendő feladatuk. A királynő ledörgöli a szárnyait, mivel már nem lesz többet szüksége rájuk. Ezután befúrja magát a talajba, és készít magának egy kamrát, ahol le fogja rakni a tojásait. A hímek feladata, hogy pározzanak a királynővel. Az első dolgozók lárváit a királynő egyedül neveli fel. Mikor ezek úgy kilenc hónap múlva megjelennek, elkezdik számára működtetni a kolóniát. A dolgozók különböző munkákat végeznek: vannak óvónők, akik a piciket gondozzák, vannak takarítók és vannak élelmezők. Az élelmezők etetik a többi munkást úgy, hogy folyékony táplálékot adnak át a szájukba. Amikor ezt csinálják hátsó lábukra állnak, és úgy néznek ki, mintha csókolóznának. Ugyanilyen úton terjeszti el a királynő a kolóniában az üzeneteit. A testén folyékony "üzeneteket" választ ki, amit a dolgozók lenyalogatnak róla és körbeküldenek a kolóniában. Így tudják meg a hangyák, hogy milyen tennivalók vannak a kolóniában.

FELIRAT: (a két hangyához) A hangyacsók az üzenetátadás módja.

Készíts mesterséges hangyabolyt

Felszerelés:
Két plexiüveg tábla, darabja 2x10 inch (1 inch = 2.54 cm), három 2x10 inch nagyságú, fél inch vastagságú faléc, laza föld, kavics, csavarok, ragasztószalag.

    Csavarozd a plexilapokat a lécekhez az ábra alapján, és erős ragasztóval rögzítsd oda a felnyitható tetőt is. Győződj meg róla, hogy szorosan illeszkedik hogy ne engedje kimászni a hangyákat. A doboz alját két inch vastagon fedd be kaviccsal. Kerti járdalapok és lapos kövek alatt keress fekete hangyákat, vagy füves dombokon vöröseket. Mikor megvan a fészek, áss le, hogy megtaláld a királynőt, ami sokkal nagyobb, mint a többi dolgozó. Telepíts annyi dolgozót a mesterséges bolyba a királynővel együtt, amennyit csak lehet. Óvatosan töltsd fel finom földdel a dobozt kb. háromnegyedéig. Tegyél be valamit a következő ennivalók közül: érett gyümölcs, magok, kis darabka sajt vagy dzsem. Időnként fújd be vízzel a földet, hogy a hangyáknak legyen mit inni.

FELIRAT: Plexilap széleinél a fakerethez csavarozva.
Ragasztószalaggal rögzített felnyitható tető.
Fakeret
Töltsd fel laza földdel
Kavicsréteg
Takard le egy sötét pléddel.

Hangya szafari

    Lehet, hogy az udvaron tudsz találni hangyakolóniát. A hangyák szívesen készítenek fészket lapos kövek alatt. Nézd meg az udvarotokban a kövek alját. Ha van régi télátok vagy kőlapotok, tedd őket az udvar védett sarkába, és figyeld meg, oda tudsz-e csalogatni egy kolóniát. Vonzó táplálék kihelyezése segíthet. Keress életciklusuk különböző szakaszaiban lévő hangyákat. A tojások kicsik és fehérek, a lárvák fehér kukacok, a bábok pedig olyanok mintha apró babocskák lennének.

FELIRAT: Tojások
Lárvák és bábok
Éléskamra levelekkel
Elpusztult rovarok
A hangyakirálynő az őt szolgáló dolgozókkal a királyi terem.

FELIRAT: (kerek kép) Fészek egy kőlap alatt.

Élet egy kőlap alatt

    Ezek a rajzok és a lenti fénykép azt mutatják, hogy hogyan használják fészkükben a hangyák a különböző kamrákat. Az egyik a tojásokat, a másik a bábokat rejti. Van különálló királyi terem a királynő részére és egy másik kamra, amit temetőnek használnak.

Muzsikáló fa (96-97. o.)



    Ülj csukott szemmel egy fa alá. Zárd ökölbe a kezed, és nyiss ki egy ujjadat minden alkalommal, amikor új
hangot hallasz. A hallott hangokat jegyezd le ceruzával egy kartonpapír "magnószalagra", mint ahogy itt is
látod. Vidd föl a vonalat ha a nesz magasabbá vagy erősebbé válik, és húzd le ha mélyebbé vagy halkabbá.

KÉP: Rögzítettünk néhány fáról jövő hangot.
Egy madár hangja (fent)
A szél hangja a lombok között (középen)
A levelek zizegése és ropogása (lent)

KÉP: Válassz ki egy madárhangot, és próbáld meg "felvenni" az énekét. Az a dal, amit mi vettünk fel, kétszer emelkedett és esett, majd ezután három magas és három mély hang következett.

Parfüm a fáról

    Mindenfajta levélnek megvan a rá jellemző illata. Hogy ezt felfedezd, morzsolgasd a levelet az ujjaid között addig, amíg zöld lé nem jön belőle. Keverd az összemorzsolt leveleket egy fél pohár vízbe és szagold meg.

Ne felejtsd el: Néhány levél, mint például a fagyalé, mérgező.

FELIRAT: Összemorzsolt levelek

Fogjunk kezet egy fával

    Mikor emberek találkoznak, gyakran fognak kezet. Hogy találkozhass egy fával, egy bekötött szemű emberre van szükséged. Óvatosan kösd be kendővel valaki szemét, hogy ne lásson. Vezesd oda egy fához. Tapintással meg kell ismernie minden a fán található részletet. Át tudja érni a kerületét? Segíts neki felfedezni a jellegzetes dudorokat és szerkezeti adottságokat. Mikor már mindent felderített, vegyétek le a kendőt. Meg tudja-e találni most is ugyanazt a fát, tapintás mellett a látását is használva? Cseréljetek. Először bekötött szemel ismerkedj meg a te fáddal, és jegyezz fel minden dudort, repedést és hasadékot egy nagy ív papírra.

Figyelem: Óvatosan vezesd a társad, nehogy elessen.

Készíts fát

Felszerelés:
Nagyalakú újságpapír, olló, vízfesték, ragasztószalag, kartonpapír.

Csavard össze az újság lapjait kb. egy inch (1 inch = 2,54 cm) széles hengerré. Lazán ragaszd össze ragasztószalaggal. Vágd be a csövet kb. egy inch széles csíkokban az ábra szerint. Az (A) pontnál húzd fel a tekercs belső rétegét. Az újságot először fesd be vízfestékkel, hogy színes fád legyen.

FELIRAT: Itt vágd be a hengert, hogy levelek alakuljanak ki.
Itt vágd be a hengert, hogy gyökerek alakuljanak ki.
Ragaszd a gyökereket a kartonhoz

Készíts erdőt

Vágj ki egy darabot egy kemény kartondobozból, fesd be vízfestékkel és fektesd le.* Készíts néhány különböző színű és magasságú fát. Hogy meg tudd állítani vágj ki a karton alapból egy kis pöcköt (lásd lent). Tedd rá a pöcökre a fa törzsér és rögzítsd ragasztószalaggal.
*Kérj meg egy felnőttet, hogy segítsen.

Mi történik a lehullott falevelekkel? (108-109. o.)

    Gyűjts egy szatyorba lehullott faleveleket és figyeld meg hogyan változik a színük. Átalakul-e az egész levél színe zöldből sárgába vagy barnába? A szilfa leveleivel ez történik. Az erezet színe elsőként vagy utolsóként változik meg, vagy a levél szabálytalanul foltokban változtatja a színét? Válassz ki egy fát és tanulmányozd rajta, hogy a legnagyobb vagy a legkisebb levelek színe változik először.

KÉP: A pihenő rügy
Mielőtt leesne, a levél raktárba küldi a benne lévő cukrokat. Ezután képződik egy szigetelő réteg ami megakadályozza a levél vízfelvételét, és így a levéllehullását okozza.

FELIRAT: Szigetelő réteg. Száraz levél

KÉP: A szín először az erezet körül változik. A szín először az erezet között változik. A szín foltokban változik

Miért változik meg a levél színe?

    A falevélben sárga pigment (színezőanyag) van (néhányuk narancssárgát is tartalmaz). A klorofill zöld színe eltakarja ezeket. Mikor a levél lehull a klorofill lebomlik és láthatóvá válnak a sárgás, vöröses színek.

A levél váza

    Keress néhány nagy levelet szabályos kontúrral és erezettel. Egy felnőtt segítségével főzd őket lassú tűzön, bő vízben kb. fél óráig. Tedd őket néhány hétre agy vödörbe állni. Ezután tiszta vízzel öblítsd le róluk a bomló "húst". Segít, ha áttörlöd őket egy puha ecsettel. Nemsokára előbukkan a levél erezete. Ezt nevezzük a levél vázának. Szép üdvözlőlapokat vagy könyvjelzőt készíthetsz, ha felragasztod őket kartonpapírra.

FELIRAT: Erezet

Kereszt a falevélen

    Ragassz egy falevélre kereszt alakban leukoplasztot vagy más színes ragasztószalagot. Hagyd a levelet a fán. Ha a nem kap fényt, a levél nem állít elő klorofillt. Néhány nap múlva már láthatod a ragasztószalag alatt felbukkanó sárga pigmentet.

FELIRAT: Ragasztószalag a levélen.

Képek falevélből

    Gyújts néhányat a kedvenc formájú faleveleidből. Keress különleges színűeket és formájúakat. Tedd őket több réteg újságpapír közé, és rakj rájuk valami nehezéket. Kb. egy hét múlva a levelek kiszáradnak és lepréselődnek. Rendezhetsz belőlük kiállítást úgy, hogy ragasztószalaggal az ablakra rögzíted őket. Készíts képeket - virágokat fákat, emberi alakot, absztrakt mintákat - úgy, hogy a leveleket egy papírra ragasztótod. A lepréselt színes levelek jók könyvjelzőnek vagy üdvözlőlapnak is. Rögzítsd őket egy darab kartonra és vond be öntapadós fóliával.

FELIRAT: Levélalakzatok az ablakon.
Kép falevélből
Könyvjelző falevélből

Mi történik a falevéllel?

    Az erdőben lehullott levelek vastag, ropogós szőnyeget alkotnak. Ha egy fa évente 8 inch (1inch = 2,54 cm) vastag levélréteget hullat, akkor az tíz év alatt több mint 6 láb (1láb = 30,48 cm) vastag szőnyeggé válna! De a levelek szerves anyagból vannak (ami azt jelenti, hogy egyszer élők voltak). Mikor egy szerves dolog elpusztul lebomlik, más szóval elrothad. Tegyél néhány levelet egy fedett kannába, hagyd állni négy hétig és rendszeresen nézd meg mi történik. Tegyél egy háló alá különböző leveleket és vizsgáld meg, vajon azonos ütemben bomlanak-e le.

FELIRAT: Rothadó levelek
Levelek a háló alatt.

Csalán leves és galagonya falatok (148-149. o.)



Hozzávalók: 1 megtisztított, felaprított hagyma, 1 megtisztított felkockázott krumpli, olaj, só és bors, joghurt, leveskocka, 20 csalán.

    Gyűjts zsenge csalánt egy tiszta, nem szennyezett helyről. (Viselj gumikesztyűt!) Egy lábosban forrósítsd meg az olajat és néhány percig dinszteld benne a hagymát és a krumplit. Vágd le a csalán száráról a leveleket és tedd a lábasba., engedd fel egy liter vízzel és add hozzá a leveskockát. Addig főzd, amíg a krumpli meg nem puhul. Szűrd le, vagy kérj meg egy felnőttet, hogy segítsen össze turmixolni. Sózd, borsozd és add hozzá a joghurtot.
    A zsenge galagonya levelek nagyon jók salátába, és szendvicsben is fogyaszthatók. Csak először meg kell őket mosni.

FELIRAT: Olaj

Bors
Krumpli
Leveskocka
Hagyma
Csalán (Használj kesztyűt!)
Galagonya levelek

Szövetfestés természetes módon

    Az évszak színét el lehet csípni egy megfestett fonáldarabbal. Ehhez egy régi edényre van szükség (lehet, hogy utána nem fogod tudni kitakarítani). Használj fehér gyapjú vagy pamutfonalat. Gyűjts néhányat a képen látható növények közül vagy kísérletezz más élénk színű növénnyel (kipróbálhatod a fakérget, a sárga zuzmót vagy a szedret). Forrald fel a növényt egy kis vízben. Mikor a víz már elég színes, hűtsd le és szűrd meg. Tedd bele a fonalat és áztasd addig amíg átveszi a festék színét.

FELIRAT: Gyapjúfonál
Nyírfalevél
Nárcisz

Kérd felnőtt segítségét az ezen az oldalon lévő tevékenységek végrehajtásához!

Hímes tojások


    Sok helyen szokás tavasszal, Húsvét táján tojást festeni. A tojás, a tavasszal megjelenő életet idézi az emberek eszébe. Hímes tojás készítéséhez először ki kell fújni a tojás belsejét, ahogy azt az ábra mutatja. A tojás belsejét öblítsd ki vízzel, ezután festékkel vagy ceruzával fesd ki. Csinálj stencil formát ragasztószalagból, színezd körül, aztán húzd le a tojásról.

KÉP: Nagyon nehéz kifújni egy tojást. Csinálj tűvel lyukat egy tyúktojás mindkét végére. Az egyik lukba fújva ürítsd egy tálba a belső részeket.

FELIRAT: Tűvel fúrt lyukak a tojás mindkét végén.

    Miután egy madár megépíti a fészkét, lerakja a tojásait. Általában a szülők melengetik őket a fiókák kikeléséig.
Az emberek régebben gyakran gyűjtötték a vadon élő madarak tojásait, hogy megegyék őket, vagy csak mert szépek voltak. Ez ma már tilos. Néhány madárfaj már a kihalás szélére került, mert nem maradt kikelő fióka.
Ha tudod, hogy egy madár hol fészkel, ne foglalkozz vele és ne zavard a fészket.

Zománcos virágok

    Sok növény virágzik tavasszal. A virágok gyakran élénk színűek, ami arra csábítja a rovarokat, hogy beporozzák őket. Ha megtörtént a beporzás, elkezdenek kialakulni a magok, amelyekből a következő évben az új növények fognak kinőni. Ezért olyan fontos, hogy ne szedjük le a vadvirágokat, hiszen ha egy növény elveszti virágát, a következő évre való magjait is elveszti. Kérdezed meg, hogy szedhetsz-e néhány kerti virág szirmot, hogy elkészíthesd az itt lévő zománcos virágokat. Ha kankalint vagy rózsát használsz, végül meg is eheted majd őket végül - de ne felejtsd el, hogy néhány virág mérgező is lehet.
    Válaszd el egy tojás sárgáját a fehérjétől. Verd fel egy villával a fehérjét, közben adagolj hozzá egy kis vizet addig, amíg festék sűrűségűvé válik. Használj új, puha ecsetet a szirmok bevonására. Mártsd bele a szirmokat porcukorba, és hagyd őket megszáradni.

FIGYELEM! Néhány növény mérgező. Mindig szólj egy felnőttnek, ha meg akarsz kóstolni valamilyen levelet vagy virágot.

KÜLÖNBÖZŐ CSŐRÖK

    Két vagy több személy játszhatja. Egyikük (vagy az egyik csapat) vékony, hegyes csőrű fecske lesz (gemkapocs), a másik vastag csőrű veréb (ruhacsipesz). A lehetséges táplálék: kemény magok (pl. földimogyoró) és lágytestű "rovarok" (mazsola). A két játékos egyszerre kezd "táplálkozni": a felcsipegetett ennivalót maguk elé rakják. Nyáron mindkét madár sok rovart talál. Ősszel, mikor a rovarok eltűnnek, a fecskék melegebb tájra költöznek.

    Sok élőlény testhőmérséklete környezete hőmérsékletének megfelelően változik. Közismert, hogy a kígyók vagy gyíkok napozással melegítik fel magukat. Az alábbi kísérlettel megállapíthatod, mely más állatok tesznek hasonlóképpen. Virágos helyen jelölj ki egy 10 méteres útszakaszt. Napfényes időben sétálj rajta lassan végig, jegyezd fel, hány rovart látsz. Ismételd ezt meg egy hűvös, árnyékos napon is. Melyek azok az állatok, melyek most is előbújtak? (44. old.)

KÉSZÍTS PÓKHÁLÓT!

    Keress egy elágazó fát vagy bokrot (a két ág között kb. 1 méter távolság legyen)! Szabadban, de szobában is játszhatjátok, ha behoztok egy nagy, száraz ágat. A háló keretét spárgából készítsétek el: zárt ötszög alakban feszítsétek ki az ágra, majd húzzatok ki benne két átlót is. Ezután keskeny ragasztószalagból tegyétek fel a ragadós fogófonalakat, spirál alakban középről kifelé haladva. A ragasztószalag ragadós oldala mindig ugyanabba az irányba nézzen!
Ezután készíts hat virágot: tojástartó kartonból vágd ki a csészéit, és ragassz hat színes papírszirmot rájuk. Erősítsd fel őket az ágra, a pókháló köré, csészéjükkel felfelé. Készítsd el a tíz zengőlegyet: gyűrj össze egy papírdarabkát kb. 2-3 cm-s galacsinná és tekerd körbe ragasztószalaggal: ez lesz a rovar teste. Vékony papírból vágd ki a szárnyait és erősítsd a test közepe tájára.

A játék menete
A zengőlegyek virágok nektárjával táplálkoznak. Egyik ragadozójuk a pók. Dobd a zengőlegyet óvatosan az egyik virág felé! Ha ráesik, táplálkozhat benne. Ha a földre esik, még kétszer újra próbálkozhatsz, utána az éhségtől elpusztul. Ha a hálóba akad, megpróbálhatod kiszabadítani. Ha a szárnya leszakad, elpusztul. Meddig sikerül élnie? (69. old.)

MI CSALOGATJA A ROVAROKAT A VIRÁGOKRA?

    A rovarok nektárjukért keresik fel a virágokat, élénk színűk és illatuk alapján. Kísérlettel próbáljuk megállapítani, milyen színek és illatok vonzzák őket leginkább.
Készítsünk kb. 30x30 cm-s színes kartonlapokat: sárgát, pirosat, kéket, zöldet, rózsaszínt, narancsszínt és feketét. Meleg, napsütéses időben tegyük ki őket a gyepre. Írjuk fel, melyiket milyen és hány rovar látogatja. melyik a legkedveltebb?
A rovarokat az illatok és a táplálék is vonzza. A legkevésbé látogatott színű kartonra cseppentsetek mézet és ismételjétek meg a kísérletet! Mi történik most? (76. old.)

REPÜLŐ MAGOK

    Készítsd el az ábrán látható fát! (Egy papírtörzs tetején pálmalevél-szerű papírcsíkok. A kis fa egy "kert" közepén áll, melyben a következő élőhelyek találhatók: pázsit, tó, beton, veteményes, vadvirágos kert.) Kis papírnégyzetekből készíts 20 db "magot": csavard meg őket a közepén. Óvatosan rakd fel a magokat a fára!

A játék menete:
Fújj rá óvatosan a fára, hogy a magok lepotyogjanak. Ha egy mag a veteményesbe vagy a gyepre esve hajt ki, a gondos kertész kigyomlálja őket. A betonba vagy a tóba hulló magok ki sem tudnak csírázni. Ha a vadvirágos kertbe esik, van esélye az életre. Mi történik itt vele? Ezt kockadobással "döntheted el":
Ha 1-et dobsz, a csíranövénykét gyomirtó szer pusztítja el.
Ha 2-t dobsz, kiszárad.
Ha 3-t dobsz, elegendő a csapadék és a meleg, a növényke szépen fejlődik.
Ha 4-t dobsz, elfagy.
Ha 5-t dobsz, a csíranövénykét egy gyerek gondjaiba vette: öntözi, stb.
Ha 6-t dobsz, egy mókus megeszi a magot.
Játsszatok le 5 sorozatot! Hány magból lesz fa? Hogyan tudnánk segíteni, hogy többől legyen? (113. old.)

NÉGY ÉVSZAK DOBOZ

    Egy doboz belsejét osszuk négy rekeszre. A rekeszekre írjuk fel: Tavasz, Nyár, Ősz, Tél. Nézzünk körül a természetben, és ha olyasvalamit találunk, ami egyik vagy másikévszakra emlékeztet, tegyük be a doboz megfelelő rekeszébe. Egy elsárgult levél pl. az őszre emlékeztet, egy virágszirom a tavaszra. ha olyat találsz, ami nem fér be a dobozba (pl. egy bundás hölgyet), írd fel egy papírra, és ezt rakd be. Minden valószínűség szerint az a rekesz fog a legjobban megtelni, amilyen évszakban járunk. (132. old.)

ÉVSZAK-KÉP:

    Kartonlapra erősíts kétoldalú ragasztó-csíkokat. Sétát során ragassz fel olyan tárgyakat, amik erre az évszakra emlékeztetnek!

AZ ÉVSZAK HANGULATA

    Minden évszaknak más-más a hangulata. Ülj le csendesen néhány percre kedvenc helyeden (vagy egy nyitott ablaknál) egy ceruzával és papírral a kezedben. helyezkedj el kényelmesen, hunyd be a szemed és fülelj! Majd nyisd ki a szemed, nézz körül! Mit látsz, hallasz, szagolsz, hogyan érzed magad? Írd le azokat a szavakat, amik eszedbe jutnak! Ezután vágd fel a papírt (minden szó külön darabra kerüljön) és próbálj belőlük értelmes mondatokat kialakítani (szükség esetén használhatsz más szavakat is). Az így születő "vers" jól vissza fogja adni az évszak hangulatát. (132. old.)

AZ ÉVSZAK SZÍNEI

    Vágj ki — pl. egy régi színes újságból — különböző színű ki papírdarabkákat. Kinn a természetben keress olyan dolgokat, melyek színe pontosan egyezik valamelyik papírkádéval. Ezeket a papírszeletkéket tedd külön. Ha már 10-15 színt beazonosítottál, nézd meg a külön tett papírkákat! Ezek az adott évszak jellegzetes színei. Tavasszal valószínűleg az élénk zöldek, ősszel a vörösek, barnák lesznek többségben.

TÁBLÁS TÁRSASJÁTÉKOK
(egy vagy több játékos részére)



A NÖVÉNYEK JÁTÉKA
(34-35. oldal)

Bemutatja, hogyan növekszenek és változnak a növények az egyes évszakokban.

Hogyan játsszuk?
    Négy különböző színű bábura (lehetnek színes papírdarabkák is) van szükség. Bármely, a bábuval megegyező színű mezőről indulhatsz. Kockával dobj (ha 5-t vagy 6-t dobsz, dobj újra, mert ezek nem számítanak) és ennek megfelelően lépj.
    Ha kék mezőre lépsz, ez jót jelent növényed számára. Ha sárgára, az rosszat. Ha pirosra lépsz, növényed életciklusa befejeződik: a növény elpusztul, újra kell indulnod. Ha lilára lépsz vagy átlépsz felette, más színű bábu következik. A zöld mezők mindegyikére rá kell lépned. Addig kell újat dobnod (mikor rád kerül a sor), míg ez pontosan sikerül. Sok növénynek egyetlen évet is nehéz túlélnie. A tiédnek hányat sikerül ebben a játékban? Ha elpusztul a növényed, kezdd újra!

1.    tél
2.    tavasz
3.    nyár
4.    ősz

Játékmezők (A téli hónapokkal kezdődően)

1.     Kemény fagyok: a téli hónapokban a mag nyugalmi állapotban marad.
2.     Vannak magok, melyek évekig "alszanak", mielőtt kicsíráznának. Egyszer kimaradsz.
3.     Melegszik az idő. A mag vizet vesz fel, megduzzad, sejtjei osztódni kezdenek: a mag kicsírázik.
4.     Melegszik az idő. A maghéj felreped. Először megjelenik a gyököcske, majd a rügyecske. Lépj előre 1 mezőt.
5.     A fiatal hajtás kibújik a talajból.
6.     Betegség vagy gomba támadja meg a csíranövénykét, ez lelassítja fejlődését. Egyszer kimaradsz a dobásból.
7.     A gyökerek egyre mélyebben hatolnak a talajba. Vizet vesznek fel és rögzítik a növényt. Lépj előre 1 mezőt.
8.     A hajtás felfelé, a fény felé növekszik.
9.     A növény gyökerei és hajtása tovább növekszenek, a magban tárolt energia felhasználásával.
10.    A hajtást lerágta egy nyúl vagy csiga. A növény elpusztult. Kezdd újra!
11.    A növényre ráléptek, hajtása letört. Egyszer kimaradsz.
12.    Meleg napok jönnek. Egyre több levél bomlik ki a hajtáson.
13.     Késői fagy hervasztja le a növény leveleit. Újakat kell nevelnie. Menj vissza 4 mezőt.
14.     Kibomlanak a növény első lomblevelei. Most már képes fotoszintetizálni, vagyis napfény segítségével
          szerves anyagokat előállítani a felvett szervetlen tápanyagokból.
15.     Szép, meleg napok jönnek. A növény fiatal levelei fotoszintetizálnak, a növény gyorsan nő. Lépj előre 1 mezőt.
16.     Bimbók jelennek meg a növényen.
17.     Aszály hatására a növény bimbói és levelei leszáradnak. Újakat kell növesztenie. Lépj vissza 3 mezőt.
18.     Kinyílik a virág.
19.     A szomszédból növényvédő szert hord át a szél. A növény elpusztul. Kezdd újra!
20.     Borús az idő, nem röpködnek a megporzó rovarok.
21.     Meleg van. Sok rovar látogatja a virágokat, hordják a virágport.
22.     A rovar idegen növényfajról származó virágport hozott. A virág nem termékenyült meg.
23.     A virág szirmai lehullanak.
24.     Azonos fajú növény virágpora kerül a bibére. A hímivarsejt egyesül a petesejttel. A virág megtermékenyült.
25.     A virág helyén apró terméskezdemény jelenik meg.
26.     A fotoszintézis termelte szerves anyagok felhasználásával a termés növekszik.
27.     A termést megette valami állat. Kezdd újra!
28.     A termést madár ette meg. A magot nem emésztette meg, hanem ürülékében elszórta valahol.
          Az ürülék trágyaként szolgál. Lépj előre egyet!
29.     A magban embrió található (megvan benne minden, ami az új növény fejlődéséhez szükséges).
30.     A mag tápanyagokat raktároz. Táplálja az új növényt, míg az ki nem fejleszti saját leveleit,
          képessé válva így a fotoszintézisre.
31.     A magok szél, madarak és más állatok segítségével terjednek. Így egyre újabb helyeken telepedhetnek meg.
32.     A mag tápanyag-gazdag, nedves talajra hull. Lépj előre egy mezőt!
33.     A mag télen hullik le. Nagy a veszély, hogy elrothad. lépj vissza 2 mezőt.
34.     A mag sovány talajra hullott. lépj vissza 1 mezőt.

LEPKEJÁTÉK
(60-61.oldal)

A játék során kiderül, hogy a rovarok, pl. a lepkék, életük során rengeteget változnak. A játék során megtudhatjuk, mennyi nehézséggel kell szembenézniük, még pici petéből színpompás lepkévé alakulnak.

Hogyan játsszuk:
Négy különböző alakú figurára (pete, hernyó, báb, lepke) van szükség 4 különböző színben. Bármely, a bábuval megegyező feliratú mezőről indulhatsz. Kockával dobj (ha 5-t vagy 6-t dobsz, dobj újra, mert ezek nem számítanak) és ennek megfelelően lépj.
    Ha kék mezőre lépsz, ez jót jelent növényed számára. Ha sárgára, az rosszat. Ha rózsaszínre lépsz, növényed életciklusa befejeződik: a növény elpusztul, újra kell indulnod. Ha lilára lépsz vagy átlépsz felette, más színű bábu következik. A zöld mezők mindegyikére rá kell lépned. Addig kell újat dobnod (mikor Rád kerül a sor), míg ez pontosan sikerül. Ezek némelyikén figurát kell változtatnod.
    A lepkéknek rövidke életük során rengeteg veszéllyel kell szembenézniük. Vajon mikor sikerül egy teljes életciklust lejátszanod? Ha elpusztul a növényed, kezdd újra!

1. pete
2. hernyó
3. báb
4. lepke

Játékmezők

1.     A peték lerakása után 7-10 nappal többségükből apró hernyók kelnek ki.
2.     A hernyó megeszi a pete burkát, ami csupa vitamin. Ettől aztán rohamosan növekszik. Lépj előre 1 mezőt.
3.     A táplálkozó hernyó állkapcsai oldalirányban mozognak. Rágóikkal leveleket és kerget egyaránt képesek
        megrágni.
4.     Hernyódban fürkészdarázs lárvája élősködik: belülről falja fel. A hernyó elpusztul. Kezdd újra!
5.     Ez a hernyó éjjel táplálkozik, hogy elkerülje ellenségeit. Lépj előre 1 mezőt!
6.     A hernyóra lecsapott egy madár és majdnem bekapta. Óvatosabbnak kell lennie. Egyszer kimaradsz.
7.     A hernyónak kiváló rejtő színe van, jól beleolvad környezetébe, így a ragadozók nehezebben veszik észre.
        Lépj előre 1 mezőt.
8.     Lepkédet megfogta egy gyűjtő, hogy feltűzze a gyűjteményébe. Kezdd újra.
9.     A növekvő hernyó négy ízben levedli bőrét. az új, lágy bőr — míg meg nem szilárdul — lehetővé teszi
        a növekedést.
10.   Egyes hernyók élénk színűek. Így figyelmeztetik a hernyókra vadászó madarakat, hogy rossz ízűek.
        Lépj előre 1 mezőt!
11.   A hernyóknak horgas állábaik* vannak. ezek segítségével jól meg tudnak kapaszkodni a növényeken,
        könnyedén másznak levélről-levélre.
12.   A hernyó fején megsérültek azok az érzékszőrök és érzéksejtek, melyek segítségével megállapítja,
        hogy mi ehető. Lépj vissza egy mezőt.
13.   A hernyó tápnövényét növényvédő szerrel lepermetezték, így a hernyó azonnal elpusztul. kezdd újra!
14.   A hernyó már elegendő táplálékot vett magához, alaposan megnőtt. Kész arra, hogy bebábozódjon.
15.   Egyes hernyók selymes burkot (kokont) szőnek maguk köré. Mások bábot** képeznek, és levélen
        vagy ágon lógnak.
16.   Egyes bábokat színük tesz nehezen észrevehetővé; mások tüskések vagy kemények.
        Így védekeznek a veszélyek ellen. Lépj előre 1 mezőt.
17.   Vannak olyan bábok is, melyek az avarban vagy a talajban bábozódnak be — itt nagyobb biztonságban vannak.
18.   A bábban a hernyó teste "feloldódik", sejtjei — mintha egy sűrű levesben úszkálnának — változtatják helyüket,
        átrendeződnek. Így alakítják ki a kifejlett lepke testét.
19.   Egyes lepkefajok báb formájában alszanak téli álmot, majd tavasszal kelnek ki. Míg várod a tavaszt,
        egyszer kimaradsz a dobásból.
20.   A tavaszi meleg hatására a bábból kibújik a kifejlett lepke.
21.   A frissen kikelt lepke szárnyai még lágyak. Néhány órára van szüksége, míg megszáradnak, megmerevednek.
       Addig a lepke nagyon sérülékeny, rendkívüli veszélyben van. Légy óvatos! Egyszer kimaradsz a dobásból.
22.   Napos, meleg idő van. A lepkék vidáman röpködnek, jóllaknak a virágok nektárjával.
23.   Hideg, szeles, felhős az idő. A lepkéknek szükségük van a Nap melegére, hogy repülni tudjanak.
        Ilyenkor a növények között lapulnak, nem tudnak táplálkozni. egyszer kimaradsz.
24.   Visszatér a szép idő. A lepkék párosodnak.
25.   A lepke egy gyűjtő hálójába került, aki ölőüvegbe teszi, majd felszúrja a gyűjteményében.
26.   Kezdd újra!
27.   A lepkék sok időt töltenek el azzal, hogy megkeressék azt a tápnövényt, amelyre petéiket lerakják (hogy a kikelő
        hernyó megfelelő táplálékot találjon). Egyszer kimaradsz a dobásból.
28.   A lepke megtalálta hernyója tápnövényét és kezdi rárakni petéit.
29.   Az egyes lepkefajok petéiket egyesével, sorba vagy csomókba rakják, gyakran a levelek fonákára,
        hogy a ragadozók nehezebben vegyék észre.
30.   Egy lepke akár 1000 petét is lerakhat. Lépj előre 2 mezőt.
31.   A peték színe, alakja különböző lehet.
32.   Sok lepke csupán néhány napig él. Ha lerakta petéit, elpusztul.
33.   Egyes lepkék téli álmot alszanak, majd tavasszal folytatják a peterakást. Míg a tavaszra vársz, lépj vissza 3 mezőt!
34.   Vigyázat! A petéknek akár 99%-át is elpusztíthatják a ragadozók vagy kórokozók.
35.   Sok pete "átalussza" az őszt és a telet, mielőtt a hernyók kikelnének. Míg várod a tavaszt,
        egyszer kimaradsz a dobásból.
36.   Néhány petét megettek a madarak vagy atkák. A többit baktériumos vagy gombás fertőzés pusztította el.
        Kezdd újra!

FÁK JÁTÉKA
(116-117.oldal)

Ez a játék azt mutatja be, hogy egy fának mennyi nehézséget kell legyőznie, míg kis magból terebélyes fává fejlődik.

Hogyan játsszuk:
Válassz magadnak egy fát! A Start mezőről kell indulni. A tölgy és a fenyő 1-essel, a juhar és a vadgesztenye 2-essel, a fűz és a hárs 3-assal indulhat. Ezután a "Csírázás" mezőbe kell belelépni. Ezeket a mezőket csak a játék kezdetén, illetve a "Kezdd újra" utasítás után kell végigjárni. Ha 5-öt vagy hatot dobsz, ez nem számit, dobj újra. Ha kék mezőre lépsz, az minden fa számára előnyös. Ha narancssárgára, az mindegyiknek hátrányos. A lila mezők csak egyes fák számára jelentenek nehézséget. A piros mezők életveszélyesek: némelyik minden fát elpusztít, mások csak egyes fajokat.
    Nehéz dolog egy fának felnőnie. A Te fád meddig él? Minden megtett kör tíz évet jelent.

1. Tavasz
2. Nyár
3. Ősz
4. Tél

Játékmezők

1. Start
2. Tölgy: a makkot elásta egy mókus, és elfelejtett a helyet. Lépj a Csírázásra.
    Fenyő: Meleg nap van. A mag kiszabadul a nyíló tobozból és földre száll. Lépj a Csírázásra.
3. Juhar: A szelek szárnyán vitorlázó mag valahol földet ér. Lépj a Csírázásra.
    Vadgesztenye: A vadgesztenyét egy kisgyerek elültette. Lépj a Csírázásra.
4. Fűz: A mag a vízbe hull, mely elsodorja, aztán egy nedves parton kiteszi. Lépj a Csírázásra.
    Hárs: A szárnyas makkocskát a szél elröpíti. Lépj a Csírázásra.
5. Csírázás: megfelelően meleg és nedves helyen a mag kicsírázik, a csíranövényke növekedni kezd.
6. A vízzel átitatott talajban a frissen kikelt magoncok és a tíz évesnél fiatalabb csemeték kirothadnak, elpusztulnak.
    Kezdd újra!
7. A talaj termékeny, tápanyagban gazdag. A csemeték és a fák egyaránt remekül fejlődnek. Lépj előre három mezőt!
8. Késői fagy köszöntött ránk. Egyszer kimaradsz a dobásból.
9. Meleg és csapadékos az időjárás. A fák egészségesek, gyorsan nőnek.
10. A csemete törzsét műanyag fóliával burkolták be. Ez egy körön át megóvja a vadrágástól.
11. Csapadékos, meleg nyár van. A fa remekül fejlődik, dúsan virágzik. Dobj még egyet!
12. Ha a fa tíz évesnél fiatalabb, a nyúlrágás súlyosan károsítja. Lépj vissza három mezőt.
13. A sok friss hajtáson a hernyók is remekül fejlődnek. Nagy tömegben lepik el a fákat, súlyos károkat okoznak.
      Egyszer kimaradsz.
14. Tölgy: leveleit lerágták a hernyók.
      Vadgesztenye: Betegség támadta meg.
      Mindkettő lépjen vissza 4 mezőt.
15. Kegyetlen aszály tombol. A 20 évesnél fiatalabb fák lankadnak, hervadnak. Kétszer kimaradsz a dobásból.
16. Ezt a fát öntözik az aszály ideje alatt. ha legközelebb "Aszály" mezőre lépsz, nem kell kimaradnod.
17. A 10 évesnél fiatalabb fák kérgét körberágta a mókus. Ezt nem bírják kiheverni. Kezdd újra.
18. Fűz és hárs: Kártevők támadták meg a fát. Egyszer kimaradsz.
19. Cinkék fészkelnek a közelben. A fa egy körre megszabadul a rovarkártevőktől.
20. Hárs: a fa túlnőtte, elnyomja az értékesebb tölgyeket. Az erdészek kivágták. Kezdd újra!
21. Fenyő: közeli tűz károsítja a fát.
      Fűz: ágait levágták, hogy kosarat kössenek belőle.
      Mindkettő egyszer kimarad a dobásból.
22. Egy hatalmas szélvihar minden 80 évesnél idősebb fát kidönt. Kezdd újra!
23. Azt a területet, ahol a fa nő, természetvédelmi területté nyilvánították. Még egyszer dobhatsz.
24. Minden fát kivágnak, hogy új autópálya épülhessen. Kezdd újra.
25. Tölgy: a fát értékes faanyagáért kivágták. Kezdd újra.
26. Tölgy és hárs: levélaknázók támadták meg a fát. Egyszer kimaradsz.
27. A savas esők minden fát elpusztíthatnak. Kezdd újra!
28. Jó nyár volt: a fa sok magot hozott, melyekből sok új kis fa születhet.
29. Vadgesztenye: túl közel áll egy házhoz, ezért kivágják. Kezdd újra!
30. Fenyő: alsó ágait levágják, hogy a törzse szebb faanyagot adjon. Lépj vissza 2 mezőt.
31. Vadgesztenye: gombabetegség támadta meg. Lépj vissza egyet.
32. Juhar: egy park virágágyásának közepén nő. Árnyékol, útban van, ezért kivágják. Kezdd újra!
33. A fát védetté nyilvánítják. Nem szabad kivágni.
34. A viharok, a villámcsapás bármely fát károsíthatják. Egyszer kimaradsz.
35. Fűz: a tó partján nyaralótelep épül, a fát kivágják. Kezdd újra.

ÉVSZAKOK ÉLETE
(166-167.oldal)

Válassz egy állatot vagy növényt, és kövesd végig, sikerül-e túlélnie az egyes évszakokat. Legfeljebb hat játékos játszhat. Kis kartonlapokra írd fel a következőket: Tölgy, Pipacsmag, Rigó, Fecske, Szitakötőlárva, Borz. A "Pipacsmag" hátuljára írd fel: "Pipacsvirág", a "szitakötőlárva" hátuljára: kifejlett szitakötő. A játék során majd utasítást kapsz, hogy mikor kell e kártyákat megfordítanod (mikor lesz a pipacsmagból pipacs, a pipacsból mag, illetve a szitakötőlárvából kifejlett szitakötő és viszont). Minden játékos tavasz elején kezd. Tégy három pénzérmét egy pohárba és rázd meg. Ahány "fej" van, annyit léphetsz előre. Olvasd el a játékmező feliratát: mond-e valamit a Te élőlényedről? Ha NAGYBETŰS utasítást találsz, élőlényed elpusztult. kezdd újra! Figyeljétek meg, melyik élőlénynek a legkönnyebb végigélni egy esztendőt, melyik tud a legtöbbször körbemenni!

1. Tél
2. Tavasz
3. Nyár
4. Ősz

1. Start
Kellemes tavaszi idő
2. Természetvédelmi terület.
Itt minden élőlény védelmet élvez. Lépj előre két mezőt!
3. Vadászat. Minden gerinces állat élete veszélyben van (rigó, fecske, borz). LELÖVIK ŐKET.
4. Meleg, napos idő. Minden állat és növény szépen fejlődik.
A pipacsmagok kihajtanak, a növény kivirágzik. Fordíts meg a kártyát!
A szitakötőlárva kifejlett rovarrá alakul. Fordítsd meg a kártyát!
5. Késői fagy.
A rovarok és növények elpusztulhatnak.
Fecske: nem röpülnek a rovarok, nem tud táplálkozni, ezért ÉHEN HAL.
Pipacs: Ha éppen virágzik ("Pipacsvirág" állapotban van), ELPUSZTUL. Ha "Pipacsmag", életben marad.
Borz: később fog csak szaporodni. Lépj vissza egyet.
6. Hosszan tartó esőzések.
Ez az állatoknak rossz.
Rigó: Ha ez az első köre, ELPUSZTUL a hidegtől. (Az énekesmadarak többsége élete első évében pusztul el).
Szitakötő: Ha "kifejlett szitakötő". ELPUSZTUL (nem talál elegendő táplálékot). A "Szitakötőlárva" életben marad.
7. Az iskolakertben természetvédelmi sarkot alakítanak ki. Itt minden élőlény nyugodtan fejlődhet. Mindenki előreléphet kettőt.
8. Növényvédő szerrel permeteznek a kertekben és a szántóföldeken.
A rigó, a fecske és a borz megbetegszenek. Lépjetek vissza egyet és egyszer kimaradtok, míg a védett sarokban meggyógyultok.
Tölgy: ha fiatal (az első körnél tart), ELPUSZTUL. A fiatal fák nagyon érzékenyek lehetnek a vegyszerekre.
Szitakötő: (lárva és kifejlett egyaránt): MÉRGEZÉSBEN ELPUSZTUL.
9. Meleg, csapadékos idő.
Pipacsmag: A magokból növény, azon virág fejlődik. Fordítsd meg a kártyát.
Pipacsvirág: Magot hoz. Fordítsd meg a kártyát.
Szitakötőlárva: kifejlett rovarrá alakul. Fordítsd meg a kártyát.
Szitakötő (kifejlett): petéket rak, azokból lárvák kelnek ki. Fordítsd meg a kártyát.
10. Aszály
A vízhiány minden élőlényt megvisel.
Rigó és fecske: egyet visszalépnek.
Tölgy: ha ez az első köre, egyet visszalép. A fiatal fákat nagyon megviseli a vízhiány.
Szitakötőlárva: ELPUSZTUL: kiszárad a tó, ahol él.
11. Napfény, futó záporok.
Az élőlények jól érzik magukat.
Pipacsvirág: magot érlel. Fordítsd meg a kártyát.
Szitakötő (kifejlett): petéket rak, amikből lárvák kelnek ki. Fordítsd meg a kártyát.
12. Korai fagyok.
A növényeket és a rovarokat viselik meg.
Pipacsvirág, kifejlett szitakötő: ELPUSZTULNAK.
Fecske: télire Afrikába vonul. Háromszor kimaradsz, majd — a tavasz beköszöntével — a startmezőről folytatod.
13. Az emberek etetik az állatokat.
A

 

Szeretnél egy jó receptet? Látogass el oldalamra, szeretettel várlak!    *****    Minõségi Homlokzati Hõszigetelés. Vállaljuk családi házak, lakások, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését.    *****    Amway termék elérhetõ áron!Tudta, hogy az általános tisztítószer akár 333 felmosásra is alkalmas?Több info a weboldalon    *****    Florence Pugh magyar rajongói oldal. Ismerd meg és kövesd az angol színésznõ karrierjèt!    *****    Fele királyságomat nektek adom, hisz csak rátok vár ez a mesebirodalom! - Új menüpont a Mesetárban! Nézz be te is!    *****    DMT Trip napló, versek, történetek, absztrakt agymenés:)    *****    Elindult a Játék határok nélkül blog! Részletes információ az összes adásról, melyben a magyarok játszottak + egyéb infó    *****    Florence Pugh Hungary - Ismerd meg az Oppenheimer és a Dûne 2. sztárját.    *****    Megnyílt az F-Zero Hungary! Ismerd meg a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-sorozatát! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    A Cheer Danshi!! nem futott nagyot, mégis érdemes egy esélyt adni neki. Olvass róla az Anime Odyssey blogban!    *****    A 1080° Avalanche egy méltatlanul figyelmen kívül hagyott játék, pedig a Nintendo egyik remekmûve. Olvass róla!    *****    Gundel Takács Gábor egy különleges könyvet adott ki, ahol kiváló sportolókkal a sport mélységébe nyerhetünk betekintést.    *****    21 napos életmódváltás program csatlakozz hozzánk még!Január 28-ig 10% kedvezménnyel plusz ajándékkal tudod megvásárolni    *****    Szeretne egy olyan általános tisztítószert ami 333 felmosásra is elegendõ? Szeretne ha csíkmentes lenne? Részletek itt!!    *****    Új játék érkezett a Mesetárba! Elõ a papírral, ollóval, és gyertek barkácsolni!    *****    Tisztítószerek a legjobb áron! Hatékonyság felsõfoka! 333 felmosásra elengedõ általános tisztítószer! Vásároljon még ma!    *****    Hayashibara Megumi és Okui Masami rajongói oldal! Albumok, dalszövegek, és sok más. Folyamatosan frissülõ tartalom.    *****    A legfrissebb hírek a Super Mario világából és a legteljesebb adatbázis a Mario játékokról.Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    333 Felmosásra elegendõ! Szeretne gazdaságosan felmosni? Szeretne kiváló általános tisztítószert? Kiváló tisztítószerek!    *****    Ha tél, akkor téli sportok! De akár videojáték formájában is játszhatjuk õket. A 1080°Snowboarding egy kiváló példa erre